Партнер VB PARTNERS розповів про електронні докази в господарських справах

Партнер юридичного бутика VB PARTNERS Володимир Ващенко розпочав лекцію у рамках інтенсиву Legal High School «Новації в господарському процесі» із визначення доповнень засобів доказування у ГПК України. До переліку існуючих додали електронні докази, які є будь-якою інформацією в електронній формі. Такі дані можуть міститися на портативних пристроях.

Ознаками електронних доказів є: існування в нематеріальній формі, необхідність технічних засобів відтворення, а також можливість збереження, копіювання на різних пристроях.

За словами доповідача, подача електронних доказів регулюється статтею 96 ГПК України. У цій статті зазначено, що докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».

Учасники справи можуть подавати електронні докази в паперових копіях, засвідчених відповідно до закону. При цьому копія електронних доказів не вважається письмовим доказом.

Володимир Ващенко також додав, що, відповідно до закону про електронний документообіг, накладення електронного підпису на електронний документ завершує створення електронного документа.

Експерт розповів, як здійснюється огляд електронних доказів. За його словами, суд може провести огляд веб-сайту, інших місць збереження даних у мережі інтернет з метою фіксації і встановлення їхнього змісту. До того ж при огляді доказів може здійснюватися відеофіксація.

Партнер VB PARTNERS представив слухачам таблицю оцінки вербальних, паперових доказів, а оцінку відео- та аудіофайлів судами першої та апеляційної інстанцій — на досвіді власних справ. Ознайомившись з таблицею, глядачі LHS мали можливість зробити висновок, що більшість доказів суди ігнорують. Так, за совами спікера, дані цієї таблиці свідчать про необ’єктивність судового розгляду доказів.

Лектор розповів про можливість повернення оригіналів доказів після їх дослідження за клопотанням.

Оформлення електронних доказів здійснюється за допомогою матеріальних носіїв в оригіналі або в електронній копії, посвідченій електронним цифровим підписом. Також такі докази можна подавати в засвідчених паперових копіях, зазначив Володимир Ващенко.

Необхідно поставити питання про посвідчення доказів шляхом складання протоколу огляду. Крім того, за словами спікера, можна замовити висновок експерта або вимагати посвідчення суддею копії електронного доказу.

На завершення лекції пан Ващенко нагадав, що незабаром на зміну закону про електронний цифровий підпис прийде закон про електронні довірчі послуги.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик