Про нюанси доктрини «плодів отруєного дерева» розповів Віктор Дума

Школа кримінальної практики LHS триває. Про судову практику оскарження дій з проведення обшуку, а також визнання доказів, зібраних з порушеннями під час обшуку, неприпустимими розповів адвокат Asters Віктор Дума.

В основу своєї доповіді лектор поклав судову практику Верховного Суду, а також Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Особливу увагу він приділив доктрині «плодів отруєного дерева», яка є важливою тим, що під час обшуку можуть бути вилучені деякі матеріальні докази, і якщо під час обшуку мали місце суттєві порушення, то такі докази в подальшому можуть визнаватися неприпустимими. Доктрину «плодів отруєного дерева», виходячи з практики ЄСПЛ, складають справи «Шабельник проти України», «Балицький проти України», «Нечипорук і Йонкало проти України», «Яременко проти України», «Тейксейра де Кастро проти Португалії», «Гефген проти Німеччини». Свою позицію щодо доктрини висловив Верховний Суд в ухвалі Великої Палати від 13 листопада 2019 року у справі №1-07/07. Суд дійшов висновку, що відповідно до сформованої практики ЄСПЛ доктрини «плодів отруєного дерева», якщо джерело доказів є неприпустимим, то всі інші дані, отримані з його допомогою, будуть такими ж. Доктрина передбачає оцінку не тільки кожного засобу доведення автономно, але й усього ланцюга безпосередньо пов’язаних між собою доказів, у тому числі одні випливають з інших і є похідними від них.

Говорячи про можливі процесуальні варіанти оскарження неправомірного обшуку, Віктор Дума підкреслив, що практичне оскарження проведеного обшуку є проблематичним, оскільки це безпосередньо не передбачено нормами КПК.

Крім іншого, Віктор Дума надав актуальну судову практику щодо нюансів проведення обшуків. Так, згідно з практикою Верховного Суду, визнання неприпустимими доказів, на яких базувалося рішення слідчого судді про проведення обшуку, тягне за собою неприпустимість усіх доказів, отриманих під час проведення такого обшуку.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик