Про оскарження рішень за результатами податкової перевірки слухачам LHS розповів Володимир Ратушняк, партнер ЮК «Альянс Ратушняк і Партнери»

Володимир Ратушняк, партнер ЮК «Альянс Ратушняк і Партнери», продовжуючи тему податкових перевірок, сфокусував увагу на судовому оскарженні результатів податкової перевірки.

На початку лекції пан Ратушняк звернув увагу на проблеми, які можуть постати перед платником податків під час надання документів. Так, у разі якщо до закінчення перевірки платник податків не надає документи (крім випадків виїмки), що підтверджують показники, відображені в податковій звітності, вважається, що таких документів не було.

Як довести, що документи надавалися? Лектор радить просити контролюючі органи надіслати вам запит з вимогою надання документів. Так ваш лист-відповідь на такий запит служитиме доказом надання документів.

У разі якщо посадова особа ДФС відмовляється враховувати документи, надані платником під час перевірки, платник має право до закінчення перевірки надіслати листом з повідомленням про вручення та з описом або надати безпосередньо до контролюючого органу, який проводить перевірку, копії таких документів.

Крім того, потрібно враховувати, що податкові органи посилаються на невідповідність документів, коли вони неправильно складені або не містять обов’язкових положень.

Акт перевірки не оскаржується, підкреслив лектор. Ви повинні оцінити висновки акта і надати свої заперечення на нього, оскільки в суді ви маєте пояснити, що подавали обґрунтовані заперечення ще на етапі подання документів. Так, протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки, платник має право подати заперечення та додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.

Подібні заперечення або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв’язку з необхідністю з’ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені в зауваженнях).

Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

З урахуванням строків позовної давності, визначених у статті 102 Податкового кодексу України, платник має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення в будь-який момент після отримання такого рішення. У разі якщо до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення про нарахування грошового зобов’язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження. При цьому рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Необхідно також враховувати, що у разі звернення до суду з позовом — грошове зобов’язання вважається неузгодженим до дня набуття судовим рішенням законної сили.

Володимир Ратушняк звернув увагу на те, що платник повинен подати до суду докази і обґрунтувати свою правову позицію. Необхідно використовувати первинні документи, пояснення та обґрунтування, чіткі виклади по кожному податку і, звичайно ж, судову практику, підкреслив лектор.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів і адвокатів