Про особливості патентних спорів на прикладі практичних кейсів розповіла Вікторія Сопільняк, партнер ПЮА «Дубинський і Ошарова»

Сьогодні у рамках блоку «Захист, злочини і покарання у сфері IP» Школи судової практики Legal High School слухачі ознайомляться з різними аспектами патентних спорів.
Відкрила день лекція партнера ПЮА «Дубинський і Ошарова» Вікторії Сопільняк «Патентні спори: сьогодення і майбутнє».
Лектор нагадала слухачам законодавче визначення патенту та його види. Власне, найпростішим і найпоширенішим видом є промисловий зразок. Патент може бути визнаний у судовому порядку недійсним повністю або частково у разі невідповідності запатентованого промислового зразка умовам патентоспроможності. Як відзначила пані Сопільняк, такий вид спорів є найпоширенішим у цій сфері.
«Наше законодавство закріплює формальний підхід до отримання патенту на промисловий зразок, і, як правило, новизна при видачі патенту не встановлюється», — наголосила доповідач. Крім того, вона зазначила, що саме відсутність новизни є головною підставою невідповідності промислового зразка патентоспроможності. Така особливість українського законодавства надає можливості для зловживань у цій сфері.
«Промисловий зразок визнається новим, якщо сукупність його суттєвих ознак не стала загальнодоступною у світі до дати подання заявки до установи або, якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету», — процитувала норму пані Сопільняк. У цій нормі також йдеться про світову новизну, але її перевірка є досить складною процедурою, тож, природно, в Україні вона не проводиться. Але в той же час саме фактор відсутності новизни є підставою для оскарження патенту.
Вікторія Сопільняк розповіла про «патентний тролінг» і процедури його вирішення. За її словами, сьогодні механізми, що передбачені законодавством, є неефективними і для врегулювання цієї проблеми на розгляд парламенту подано законопроект, яким вносяться зміни до законодавчих актів щодо вдосконалення правової охорони ІВ. Зокрема, документом пропонується передбачити можливість звернення до Апеляційної палати з обґрунтованою заявою про визнання прав на промисловий зразок недійсними.
На думку лектора, така можливість повинна суттєво скоротити терміни розгляду, що має призвести до більш швидкого реагування на порушення прав. За прогнозами, законопроект у першому читанні може бути прийнятий уже у травні цього року.
Також лектор розповіла про проблематику спорів на винаходи і корисні моделі.
Крім того, Вікторія Сопільняк ознайомила слухачів з практичними кейсами захисту прав на ці об’єкти інтелектуальної власності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик