Про попередження податкових ризиків слухачам LHS розповіла Ірина Педь

У рамках LHS з лекцією на тему «Моніторинг податкових помилок. Облік податкового ризику при інвестуванні» виступила керуючий партнер експертної групи S&D, судовий експерт-економіст Ірина Педь.

Лектор визначила податкові ризики як невизначеність у досягненні економічних цілей бізнесу або фізичної особи в результаті впливу факторів, пов’язаних з процесом оподаткування, що може призводити до фінансових чи інших втрат. Характеризуючи особливості управління податковими ризиками, Ірина Педь звернула увагу на те, що в нинішніх умовах необхідно контролювати податкові ризики як щодо поточних операцій, так і щодо діяльності за минулі періоди, адже з плином часу ризики минулого періоду можуть суттєво збільшитися. Це пов’язано з тим, що в межах строків давності контролюючі органи мають можливість застосовувати нові підходи і технології до виявлення скоєних у минулому податкових проступків. Важливо також враховувати і можливі зміни в майбутньому. Оскільки кожна розроблена схема податкової оптимізації має короткий життєвий цикл, її потрібно переглядати з точки зору виявлення нових слабких сторін, які виникають з часом. При цьому доповідач підкреслила: якщо в компанії немає чіткого уявлення щодо масштабів і різноманітності податкових ризиків, що генеруються її діяльністю, управляти ними практично неможливо.

Ірина Педь відзначила, що сьогоднішні трансформації європейського податкового законодавства спрямовані на підвищення відповідальності топ-менеджменту компаній за управління податковими ризиками, а також за розробку податкової стратегії, яка стає публічним документом.

Лектор підкреслила, що перед топ-менеджерами компанії не стоїть завдання повного усунення податкових ризиків. У той же час топ-менеджери і юристи компанії повинні досягти консенсусу в розумінні масштабів ризиків, які готова прийняти компанія.

Доповідач виділила такі зони виникнення ризиків: операційні, трансакційні, процедурні, а також облікові ризики. Щоб уникнути всіх цих ризиків, в компанії має працювати система внутрішнього контролю, зокрема здійснювати такий контроль повинна і юридична служба, оскільки на етапі проведення операцій саме юристи можуть більш якісно відстежити всі можливі помилки. Лектор відзначила, що у великих міжнародних компаніях намітилася тенденція створення самостійного підрозділу з моніторингу податкових ризиків.

Ірина Педь продемонструвала статистику виникнення податкових ризиків. За опитуваннями постраждалих компаній, основними причинами виникнення втрат від податкових ризиків стало недостатнє фінансування діяльності з попередження податкових ризиків, а також обмеженість внутрішніх комунікацій. З цього приводу лектор зазначила, що юристи не можуть повною мірою оцінити можливі ризики, якщо не будуть регулярно спілкуватися з фінансовою службою і операційним менеджментом, оскільки недостатність такого спілкування може призвести до отримання викривленої інформації про діяльність.

Щодо ризиків у сфері іноземних інвестицій, лектор вказала на необхідність підвищення вимог до прозорості джерел походження, підвищення уваги до ділової мети трансакцій. Але найбільше проблем виникає з витоком інформації про реальних власників та операції.

Ірина Педь резюмувала: «Більшість ризиків можна заздалегідь проаналізувати. Тому всі податкові ризики бажано оцінювати з точки зору рівня їх імовірності, приймаючи рішення, які з них дешевше проігнорувати, а неприйнятність яких вимагає невідкладних заходів».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Кошик