Про проблемні питання підготовчого судового засідання розповіла суддя Солом’янського районного суду м. Києва Марія Зелінська

Сьогоднішній модуль «Передача справи до суду» завершила лекція судді Солом’янського районного суду м. Києва Марії Зелінської, яка розповіла про проблемні питання початкового етапу судового провадження в першій інстанції — підготовчого засідання.

Підготовче судове засідання в судовому провадженні у першій інстанції є обов’язковою, самостійною і дуже важливою стадією кримінального процесу, в якій суд визначає можливість на законних підставах призначити кримінальне провадження до судового розгляду, підкреслює лектор. Підставою для проведення такого засідання має бути надходження до суду одного з таких матеріалів: обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. Отримавши один із зазначених документів, суд своєю постановою не пізніше п’яти днів з дня їх надходження призначає підготовче судове засідання і доручає викликати учасників судового провадження. Про такі загальні правила, які містяться в частині 1 статті 314 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, нагадала лектор. За її словами, на практиці зазначені положення щодо п’ятиденного строку трактуються досить неоднозначно: в зазначений строк суддя повинен тільки призначити підготовче засідання або провести його? Половина суддів вважають, що тільки призначити, інші ж — що вже провести. Чи може суддя столичного суду в умовах нинішнього колосального навантаження встигнути в зазначений строк провести підготовче засідання?.. Однозначно, не може, підкреслює суддя, додаючи, що нерідко слідчі або прокурори вдаються до якихось хитрощів, наприклад, досить часто обвинувальний акт надходить до суду за кілька днів до завершення строку тримання особи під вартою, визначеного слідчим суддею. Отримавши справу в такі строки, суддя фактично позбавлений можливості з дотриманням законодавчих правил призначити його до розгляду і повідомити учасників процесу не пізніше, ніж за три дні до його початку (на виконання вимог частини 8 статті 135 КПК України). Марія Зелінська пропонує врегулювати це питання на законодавчому рівні, скажімо, передбачити в положеннях КПК України, що обвинувальний акт має бути подано до суду не пізніше, ніж за 10 днів до закінчення строку дії запобіжного заходу, обраного слідчим суддею. Доцільним лектор вважає і законодавче врегулювання питання щодо проведення підготовчого засідання шляхом внесення доповнень до положень частини 1 статті 314 КПК України, наприклад, передбачивши його проведення в більш реальний строк — 20 днів.

Належного законодавчого врегулювання, на переконання лектора, потребує і питання залучення документів до матеріалів кримінального провадження на стадії підготовчого засідання, адже положеннями КПК України не встановлено, про які саме документи йдеться, регламентуються тільки рішення, які суд може прийняти на цій стадії. У зв’язку з цим на етапі підготовчого судового засідання учасники процесу нерідко намагаються надати будь-які матеріали та документи, в тому числі і ті, які містять докази. Крім того, адвокати нерідко заявляють клопотання про розгляд скарг на рішення, дії або бездіяльність слідчого або прокурора, але на стадії підготовчого судового засідання, як підкреслює суддя, такі скарги по суті не розглядаються: суддя тільки приймає їх до розгляду. Марія Зелінська розповіла і про інші проблемні зони підготовчого судового розгляду, проілюструвавши їх конкретними практичними кейсами.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик