Про алгоритм надання правової допомоги затриманій особі розповів Ярослав Новіков

Алгоритм надання правової допомоги затриманій особі та першочергових дій захисника представив під час своєї лекції Ярослав Новіков, адвокат. Він нагадав, що відповідно до статті 209 КПК України особа є затриманою з того моменту, коли вона силою або підкоренням наказу змушена залишатись з уповноваженою чи службовою особою у приміщенні, визначеному уповноваженою особою. При цьому уповноважена особа після затримання має доставити затриманого до органу досудового розслідування та зафіксувати час. При цьому лектор наголосив, що фіксація часу передбачає зазначення години і хвилини затримання.

Ярослав Новіков розповів про випадки, за яких застосовується затримання, зазначивши, що без ухвали слідчого судді затримання дозволене лише у разі, якщо особу застали за вчиненням злочину або під час замаху на такий злочин; якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидці, потерпілі чи сукупність ознак на одязі або тілі вказують на те, що саме ця особа вчинила злочин; якщо є обґрунтовані підстави до того, що особа може втекти з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинення тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину. Також може бути затриманою особа, яка не виконала обов’язків, покладених на неї запобіжним заходом, або не внесла застави.

Після затримання уповноважена особа повинна негайно повідомити затриманій особі, в чому вона підозрюється, а також роз’яснити її права на захисника, на отримання медичної допомоги, про право не говорити нічого щодо себе або негайно повідомити інших осіб про місце перебування/затримання такої особи.

Ярослав Новіков зазначив, що відповідно до статті 211 КПК України строк затримання особи без ухвали слідчого судді не може перевищувати 72 годин. Не пізніше, ніж за 60 годин затриману особу має бути звільнено або доставлено до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу.

Після затримання складається протокол затримання особи, в якому зазначаються певні дані та реквізити. Такий протокол підписується особою, яка провела затримання, та затриманою особою, крім того, одна копія протоколу одразу передається затриманій особі, інша копія — прокурору.

Лектор підкреслив, що у протоколі має бути зазначено таке: місце затримання, точний час затримання, підстава для затримання, результати особистого обшуку, клопотання чи скарги затриманої особи (якщо такі скарги надходили), а також повний перелік процесуальних прав та обов’язків затриманої особи. Крім того, в протоколі має бути зазначена інформація про повідомлення близьких родичів про затримання, місце затримання і знаходження особи. Якщо особа є малолітньою, то про факт такого затримання повідомляються відповідні органи піклування або батьки. Повідомлення інших осіб у разі затримання службової особи уточнюється в статті 213 КПК України.

Щодо надання правової допомоги, то Ярослав Новіков визначив випадки, коли участь захисника є обов’язковою, та навів підстави для відводу адвоката. Лектор розповів про алгоритм дій адвоката, який вступає у справу, та його першочергові кроки, а також детально проаналізував особливості спілкування адвоката із підзахисним, наголосивши, що воно має бути конфіденційним, потребує психологічного контакту і при такому спілкуванні не мають бути присутніми представники правоохоронних органів.

Лектор наголосив на неприпустимості проведення процесуальних дій стосовно затриманого, який перебуває у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння або у хворобливому стані. Крім того, слухачам було роз’яснено порядок оскарження незаконних дій представників правоохоронних органів щодо затриманого, захист якого здійснює адвокат.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик