Про те, як змусити гендиректора відшкодувати збитки компанії, розповіла Юлія Ейсмонт

З лекцією «Відповідальність посадових осіб підприємств. Загальне оверв’ю» у рамках Legal High School виступила юрист МЮФ Kinstellar Юлія Ейсмонт.

Перераховуючи основні обов’язки посадових осіб компаній, лектор виокремила такі:

— діяти сумлінно і розсудливо в інтересах компанії;

— заявляти про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів;

— дотримуватися конфіденційності — не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства;

— відшкодовувати збитки, завдані компанії в результаті укладення правочинів із заінтересованістю;

— дій/бездіяльності відповідно до закону.

При цьому вона назвала найпоширеніші порушення з боку керівників:

— дії не в інтересах компанії;

— витік конфіденційної інформації, використання комерційної інформації, поширення недостовірної інформації;

— відсутність частини документів, неповні та/або недооформлені документи;

— створення «залежності» від директора або підконтрольних йому осіб;

— створення товариства-конкурента;

— переманювання клієнтів та/або співробітників.

Як зазначає пані Ейсмонт, у компаніях не налагоджені механізми запобігання зловживанням. «Посадові особи компанії створюють штучну залежність від інших суб’єктів. Іноді це призводить до банкрутства», — заявила лектор.

Поширеним є переманювання клієнтів і працівників. Щоб протистояти останньому явищу, прописуються положення в контракті (non-compete clauses). Це часто робиться під час придбання бутикових компаній великими. У той же час лектор LHS визнає, що подібні обмовки не можуть бути юридично виконані, однак усе ж радить включати їх заради «комфорту» компанії.

Дисциплінарна відповідальність — найлегша, підкреслила пані Ейсмонт. Догана і звільнення не дуже лякає посадових осіб. Матеріальна відповідальність буває повна і обмежена. Негативні дії посадових осіб мають вилитися у відшкодування збитків. Стаття 89 ЦПК України створює правові підстави для цього. Свою специфіку має залучення до відповідальності посадових осіб за рішення, прийняті колегіальними органами.

Юрист радить стежити за справою, яка вже розглядалася Верховним Судом і була направлена на новий розгляд. Йдеться про справу №922/2187/16. Згідно з фабулою, директор звільнився, отримавши відповідну компенсацію. Пізніше було виявлено завдані збитки компанії: з’ясувалося, що менеджер витрачав кошти на подорожі, не пов’язані з цілями компанії. Судам належить вирішити, підлягає особа повній або обмеженій відповідальності. Цей прецедент може вплинути на подальшу судову практику.

Аналізуючи статистику порушень, за які залучаються до відповідальності посадові особи, пані Ейсмонт виділила порушення трудового та податкового законодавства.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик