Про відсторонення особи від посади розповів радник ЮК EQUITY Сергій Кирич

Підстави застосування і практику оскарження затримання особи та відсторонення її від посади для слухачів Школи кримінальної практики Legal High School деталізував Сергій Кирич, радник ЮК EQUITY.

Відсторонення від посади — це належний захід забезпечення кримінального провадження, що належить до пріоритетних. За словами лектора, цей інститут не є новим для КПК України, він був ще у Кодексі 1960 року. Проте його видозмінили та вдосконалили вже з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Відзначимо, що відсторонення від посади передбачене КЗпП України, але у КПК України також вказані ознаки, при яких особу може бути відсторонено від посади, проте вже у рамках кримінального провадження: вчинення особою злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, а також незалежно від тяжкості вчиненого злочину — відсторонення особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

За словами доповідача, відсторонення від посади зазвичай відбувається за рішенням слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження, а також на підставі клопотання прокурора або слідчого за погодженням з прокурором. Проте є й винятки, наприклад відсторонення від посади директора Національного антикорупційного бюро України здійснюється слідчим суддею на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України. Так само відсторонення від посад осіб, що призначаються Президентом України, відбувається саме за рішенням Президента України на підставі клопотання прокурора, а відсторонення суддів — за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України або його заступника.

Під час розгляду клопотання про відсторонення суди керуються кількома основними положеннями. Так, якщо прокурор не доведе, що застосування такого заходу дасть змогу припинити правопорушення, запобігти протиправній поведінці підозрюваного тощо, то клопотання не буде прийняте. У такому клопотанні необхідно вказати підстави, наслідки та достатні докази. Слідчий суддя або суд може також повернути клопотання про відсторонення.

За словами пана Кирича, при розгляді питання про відсторонення суди також звертають увагу на різні факти. Так, іноді треба довести суду, що перебування на посаді особи, щодо якої подане клопотання про відсторонення, сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, в яких ця особа підозрюється. Недоведення цих обставин може бути підставою для відмови в задоволенні клопотання про відсторонення. Саме такий випадок був описаний в ухвалі слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 1 серпня 2018 року у справі №712/8825/18 про відмову у задоволенні клопотання про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади.

Розповідаючи про необхідність об’єктивної оцінки судом наслідків відсторонення, лектор як приклад навів ухвалу слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 11 квітня 2017 року у справі №757/20709/17-к щодо відсторонення від посади державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці ДФС. За результатами розгляду клопотання прокурора суд дійшов висновку, що негативні наслідки відсторонення від посади не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у цьому кримінальному провадженні.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик