Проблеми кваліфікації корупційних злочинів аналізувала Анастасія Гурська

У рамках Школи кримінального права Legal High School з темою «Проблеми кваліфікації діянь як корупційних злочинів: релевантні статті КК України і розмежування за практикою Верховного Суду» виступила партнер АО «Клочков і Партнери» Анастасія Гурська.

Анастасія Гурська зазначила, що суб’єктом корупційних злочинів є, як правило, суб’єкт владних повноважень, який представляє інтереси держави. Основною проблемою кваліфікації злочину якраз є питання суб’єктності. Причому в багатьох корупційних складах злочинів він є спеціальним. Однак, як стверджує спікер, при кваліфікації дій інших осіб, які мають відношення до здійснення такого злочину (передбаченого статтею 368 Кримінального кодексу України (КК України) також може бути інкримінована вина так званим «перехожим» громадянам. Найчастіше це стосується саме посередників передачі неправомірної вигоди.

Окремим проблемним питанням у контексті корупційних правопорушень є вимагання.

Спікер підкреслює, що необхідно розуміти різницю між статтями 364 (зловживання владою) та 368 (одержання неправомірної вигоди за певний результат) КК України. Окрема і дуже цікава думка була у Верховного Суду щодо кваліфікації дій відповідно до статті 364 КК України. В одній із справ прокурор, виконуючи свої службові обов’язки, здійснив певний «підрив» авторитету органів прокуратури, оскільки особа зловживала службовим становищем і користувалася авторитетом своєї посади, щоб отримати собі вигоду. Верховний Суд визначив, що якщо службова особа використовувала авторитет своєї посади і могло давати якісь рекомендації, то у такому разі можна говорити про зловживання службовими повноваженнями.

Лектор рекомендує не забувати, що частина 4 статті 368 КК України (неправомірна вигода в особливо великих розмірах) є особливо тяжким злочином, у такому випадку органу досудового розслідування простіше отримати дозвіл на проведення обшуків і проведення негласних слідчих розшукових дій (прослушка тощо), а тому в більшості випадків «зручнішим» є внесення в ЄРДР відомостей саме за цією кваліфікацією.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик