Прогалини у законодавстві дозволяють патентувати промислові зразки без проходження відповідних кваліфікаційних експертиз — Вікторія Сопільняк

Рецепти протидії патентному тролінгу надала слухачам Legal High School у рамках своєї лекції Вікторія Сопільняк, партнер ПЮА «Дубинський і Ошарова». Вона дала визначення поняттю «патентний тролінг», зазначивши, що це — зловживання механізмами правової охорони прав на об’єкти права інтелектуальної власності шляхом отримання охоронних документів на очевидні і загальновідомі рішення. У цьому контексті передусім йдеться про промисловий зразок чи корисну модель.

Лектор наголосила, що відповідно до чинного законодавства промисловим зразком є результат творчої діяльності людини у галузі художнього конструювання, а його об’єктом може бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу і призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб. Лектор навела приклади промислових зразків та наголосила, що для патентування промислового зразка є дві умови: бути новим та не бути загальнодоступним у світі. Додатковим критерієм промислового зразка, який поки що не імплементований у наше законодавство, є відмінний характер, який вказує на певний творчий аспект.

Вікторія Сопільняк навела приклади патентного тролінгу, зазначивши, що прогалини у нашому законодавстві дозволяють патентувати промислові зразки заявним порядком, без проходження відповідних кваліфікаційних експертиз, що у подальшому дає змогу забороняти використання на українському ринку всіх об’єктів, що підпадають під запатентований тролем опис.

Говорячи про корисну модель, яка використовується у патентному тролінгу, лектор зазначила, що її характерними ознаками є новизна та промислова придатність.

Вікторія Сопільняк наголосила, що використання патентного тролінгу відбувається переважно під час митного оформлення завезення на митну територію України товарів, що мають ознаки запатентованих. З цією метою використовується Митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності — інформаційний ресурс, який складається для сприяння захисту прав власників на об’єкти права інтелектуальної власності під час митного контролю та митного оформлення товарів, що містять такі об’єкти, на підставі заяв правовласників або їхніх представників. Лектор описала схему «патентного тролінгу» за допомогою митного реєстру та зазначила, що причинами, які дозволяють здійснювати патентний тролінг є швидке отримання патентів на об’єкти інтелектуальної власності; недосконалості митного реєстру; тривалий судовий процес анулювання охоронного документа на об’єкт права інтелектуальної власності (набагато триваліший, ніж строк отримання такого документа).

За словами лектора, для розв’язання проблеми вже здійснюються певні заходи, зокрема у профільному Комітеті Верховної Ради України опрацьовується законопроєкт №1199 від 29 серпня 2019 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації окремих положень законодавства Європейського Союзу у сфері інтелектуальної власності». Ним передбачено можливість визнання прав на винахід і корисну модель/промисловий зразок недійсними в адміністративному порядку, а також досудове скасування реєстрації в Апеляційній палаті Мінекономіки. Крім того, запроваджується додатковий критерій охороноздатності для промислових зразків — індивідуальний характер, що дозволить відмовляти у патентуванні широковживаних товарів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик