Промисловий зразок в Україні — це реальний інструмент патентних тролів, переконаний Іларіон Томаров

Про конфлікти між торговельними марками, промисловими зразками, комерційними найменуваннями та географічними зазначеннями слухачам Школи судової практики Legal High School розповів Іларіон Томаров, радник, керівник практики інтелектуальної власності «Василь Кісіль і Партнери».
За його словами, в Україні заборонено реєструвати ТМ, яка складається з відомого в Україні промислового зразка чи з відомого в Україні фірмового найменування, проте чому не заборонено реєструвати ПЗ, до якого включено чужу ТМ, невідомо. Конфлікти між торговими марками та промисловими зразками виникають у трьох випадках: коли словесне позначення, схоже з ТМ, включене до чужого ПЗ; коли зображення, яке є ТМ, є основним елементом ПЗ; і третій випадок, коли ПЗ імітує комбіноване позначення, тобто до нього входять і слова, і зображення, схожі з тими, які входять до чужої ТМ.
Лектор пояснив усе на конкретних прикладах, першим із яких був спір «ДОЛАРЕН v ДОЛАР» — стара справа, яка тривала досить довго. У цьому конфлікті позивач у позові заявив, що патент (за назвою «ТАБЛЕТКОВА ВМІСТИНА») видано з порушенням прав позивача на раніше зареєстровану ТМ «ДОЛАРЕН» та з порушенням авторських прав на твір образотворчого мистецтва «Ескіз елемента упаковки для ліків «ДОЛАРЕН». Вони почали боротися через АМКУ, за рішенням якого у 2009 році на відповідача було накладено штраф у сумі 500 тис. грн, а у 2010-му — ще один штраф у сумі 250 тис. грн за рекламу лікарського засобу «ДОЛАР»: «ДОЛАР НОВЕ ІМЯ ВІДОМОГО ПРЕПАРАТА».
Іларіон Томаров пояснив: відповідач додав до ПЗ слово «долар», щоб отримати певний обсяг прав на використання цього слова. Проте в обсяг охорони ПЗ входить тільки зображення речі. ПЗ охороняє не слово, а просто те, що на певному дизайні в певному місці нанесено конкретний напис. Тож рішення суду було таким: «Перебування словесного позначення «ДОЛАР» в числі ознак промислового зразка «ТАБЛЕТКОВА ВМІСТИНА» не означає, що цьому позначенню таким чином надається правова охорона: зміст напису не є суттєвою ознакою промислового зразка, тобто, позначення «ДОЛАР» на упаковці фактично виконує функцію товарного знака».
Ще один приклад: у справі стосовно освіжувача повітря «Ялинка», про яку розповів лектор, було змушено ТОВ «Трансвест-груп» визнати недійсним патент №21235 на промисловий зразок та зазначено, що зображення, яке включає суттєві ознаки ПЗ, є схожим настільки, що його можна сплутати з ТМ №579396, №612525.
Конфлікти між ТМ і комерційним найменуванням Іларіон Томаров вважає найпоширенішим способом зловживання у цій сфері, адже суди протягом тривалого часу плутали назву юридичної особи з комерційним найменуванням. Тобто найлегший спосіб легалізуватись — зареєструвати ЮО, в статуті якої вказати чужу ТМ як власне комерційне найменування.
Та революційним лектор вважає рішення ВГСУ 2010 року у справі №39/124 щодо компанії «ИНГОССТРАХ», в якому наведено детальне тлумачення статті 8 Паризької конвенції про те, що фірмове найменування охороняється в усіх країнах Союзу без обов’язкової реєстрації. Іларіон Томаров переконаний, що вплив цього рішення на сучасну практику — колосальний, та радить усім ознайомитись саме з цією частиною судової практики.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик