При наданні податковим органом індивідуальної податкової консультації часто не враховується презумпція правомірності рішень платника податків – Ірина Швець, лектор LHS

Заняття в рамках модуля «Підготовка і проведення перевірок» Школи податкової практики Legal High School продовжила лекція заступника начальника відділу забезпечення господарської діяльності юридичного управління ГУ ДФС у м. Києві Ірини Швець. Лектор розповіла слухачам про те, як отримати й використати індивідуальну податкову консультацію та на що слід звертати увагу при формулюванні запиту.

Зокрема, на думку І. Швець, індивідуальні податкові консультації відіграють важливу роль: вони не є нормативними актами, проте дають можливість платникам податків розуміти позицію Державної фіскальної служби щодо більшості проблемних питань в оподаткуванні і, як наслідок, приймати правильні управлінські рішення.

Податкові консультації діляться на два види: індивідуальні та узагальнені консультації. До першої групи належать пояснення контролюючого органу, надані платнику податків щодо практичного застосування ним певних норм податкового й іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на фіскальний орган. Така консультація обов’язково повинна бути зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій. «Це допомога контролюючого органу конкретному платнику податків щодо практичного застосування певних норм закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування, нарахування й виплати податків і зборів», – резюмувала Ірина Швець.

Узагальнена податкова консультація – це обнародувані позиції центральних органів виконавчої влади, які забезпечують формування й реалізують державну фінансову політику щодо застосування окремих норм податкового й іншого законодавства.

При цьому лектор звернула увагу, що податкові консультації не мають сили нормативно-правового акта, тому не можуть конкурувати з іншими рішеннями суб’єкта владних повноважень. Індивідуальна податкова консультація не створює для платників податків будь-яких юридичних наслідків і не впливає на їхні права й обов’язки.

Податкову консультацію можна отримати лише за зверненням платника податків. А надається вона тільки в межах компетенції контролюючого органу з питань адміністрування, нарахування й виплати податків і зборів. На думку Ірини Швець, багато звернень, які надходять до податкових органів, залишаються без розгляду, оскільки в них порушено питання, які не стосуються податкового законодавства.

Звернення про отримання податкової консультації складається у письмовій формі і обов’язково має містити:

  • найменування юридичної особи або ПІБ фізичної особи;
  • податкову адресу юридичної особи, а також номер засобу зв’язку та у разі наявності – електронну адресу;
  • код ЄДРПОУ для юридичних осіб або номер реєстраційної облікової картки платника податків для фізичної особи.

«Необхідно чітко зазначити, у чому полягає практична потреба отримання податкової консультації. Важливо описати проблему й ситуацію з посиланням на норми законодавства, а також чітко сформулювати запитання, що не зрозумілі платнику податків і вимагають відповіді», – зауважила спікер.

Податкова консультація може бути оскаржена в суді, і в разі її скасування судом платнику податків надається нова консультація із врахуванням позиції суду.

«Платник податків або податковий агент, який діє відповідно до податкової консультації, не звільняється від виплати податкових зобов’язань, передбачених Податковим кодексом України, – йдеться лише про звільнення від виплати штрафних санкцій і пені», – зауважила Ірина Швець.

Оцінюючи позитивні й негативні сторони отримання податкової консультації, лектор зазначила, що до позитивних належать індивідуальний характер консультації і можливість її використання певним платником податків у конкретній ситуації; а також під час її застосування платник податків звільняється від відповідальності у виді нарахування штрафних санкцій і пені, крім того, може оскаржити наказ про затвердження узагальненої податкової консультації, якщо вважає, що було порушено його права й обов’язки, і, відповідно, отримати нову консультацію.

«Негативний момент полягає у тому, що при наданні податковим органом індивідуальної податкової консультації часто не враховується презумпція правомірності рішень платника податків», – констатувала Ірина Швець.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик