Питання відповідальності та компенсації за порушення авторських прав висвітила Юлія Семеній, партнер ЮФ Asters

Блок «Захист, злочини і покарання у сфері IP» у рамках Школи судової практики Legal High School продовжує свою роботу. Питання відповідальності і компенсації за порушення авторських прав висвітила партнер ЮФ Asters Юлія Семеній. Вона зробила огляд окремих кейсів з питання захисту авторського права.
Основні види позовних вимог у цьому контексті: припинення/заборона порушення авторського права, визнання недійсною державної реєстрації авторського права, стягнення компенсації, стягнення моральної шкоди, опублікування інформації про порушення авторського права. Пані Семеній закликала не плутати терміни «авторська винагорода» і «компенсація». Авторська винагорода сплачується за правомірне використання об’єктів авторського права, компенсація — неправомірне використання об’єктів авторського права. Говорячи про розмір компенсації, лектор звернула увагу на лист Вищого господарського суду України від 6 липня 2017 року (№07-01-11/1085/17): при визначенні розміру компенсації потрібно застосовувати розрахункову величину 1600 грн (а не розмір мінімальної заробітної плати, визначений Законом про державний бюджет на відповідний рік, поки це 3723 грн). «Але не всі суди застосовують такий підхід», — звернула увагу Юлія Семеній. Вона закликала присутніх стежити за судовою практикою, яка динамічно розвивається, хоча в деяких випадках судову практику змінювати необхідно, і це повинні робити юристи.
Перейшовши до конкретних кейсів, лектор звернула увагу на рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 29 січня 2018 року (справа №755/22219/14-ц). Суд визнав порушенням відтворення на листівках, веб-сайті відповідача, включення творів до складу фотогалереї тощо. І присудив стягнути компенсацію в розмірі 64 мінімальних заробітних плат — понад 2 млн грн. Або інший приклад: рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 27 вересня 2017 року (справа №761/1167/17), що стосується використання перекладу твору з іспанської мови на українську; в рамках справи суд присудив компенсацію в розмірі 144 тис. грн. У рішенні Рівненського міського суду Рівненської області від 22 січня 2018 року (справа №569/16243/17) йдеться про використання оригінальної назви твору «Капітошка» для салату. Докази порушення: показання свідків, фотокопія меню бару-ресторану, підтвердження відповідача щодо використання назви твору. Рішення суду: стягнути компенсацію в розмірі 10 мінімальних заробітних плат — 37 230 грн.
Також детально Юлія Семеній зупинилася на спорах відомої української художниці Євгенії Гапчинської (реалізація вишивки, на якій відтворено картину «Ти моє»; поширення сувенірних магнітів, сумок, чашок, календарів і багато іншого). Напевно, більше позовів ініційовані тільки представниками популярного російського мультиплікаційного серіалу «Маша і Ведмідь».
Щоб отримати компенсацію або залучити порушника до відповідальності, за словами пані Семеній, доказуванню підлягає факт порушення (докази — чек про купівлю предмета, відеозапис, акт, зафіксований свідком, допит свідків). Підтвердити авторське право можна такими шляхами: підпис автора на оригінальному примірнику твору, зазначення року створення твору на оригінальному примірнику твору, свідоцтво про реєстрацію авторського права, каталог товарів, в яких зібрані фотографічні знімки творів, комплексна фототехнічна експертиза, експертиза комп’ютерної техніки і програмних продуктів.
З огляду на набуття чинності новими процесуальними кодексами, лектор не могла не згадати про нюанси, пов’язані з подачею доказів за новими правилами. Так, позивач подає докази разом із позовною заявою, відповідач — разом із відкликанням або письмовими поясненнями (для третьої особи). Пізніше можна подати тільки за умови повідомлення суду, пояснення причин і надання доказів вжиття заходів з отримання доказів. Вона підкреслила, що поки суди лояльно підходять до питання подачі доказів, але рано чи пізно це закінчиться.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик