Реалізація права власності — в центрі уваги слухачів LHS

Про особливі правила реалізації права власності розповів слухачам Legal High School Ігор Кравцов, керуючий партнер ЮФ Evris. Він коротко дав визначення терміна «право власності», зазначив, що наразі право власності визначається як право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (стаття 316 Цивільного кодексу України). Захист права власності закріплений у Конституції України, відповідно до статті 41 якої ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. При цьому використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Лектор підкреслив, що примусове відчуження об’єктів права приватної власності застосовується лише як виняток, здійснюється з мотивів суспільної необхідності, а його підстави та порядок встановлюються законом. Примусове відчуження здійснюється за двох умов: попереднє та повне відшкодування вартості майна. І лише у випадку воєнного чи надзвичайного стану здійснюється відчуження з подальшим відшкодуванням вартості майна.

Говорячи про актуальні проблеми реалізації права власності, пан Кравцов навів слухачам Legal High School приклад мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення, прописаний у перехідних положеннях Земельного кодексу України і який діє в Україні з 2001 року. Внаслідок цього ось уже 18 років власники не можуть розпоряджатися своєю землею, за цей час було здійснено дві спроби звернення до Конституційного Суду України про скасування мораторію, проте вони були відхилені судом. Тоді як Європейський суд з прав людини у травні 2018 року у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» зазначив невідповідність підходу України до завершення мораторію практиці інших країн Ради Європи і постановив, що уряд повинен вжити законодавчих заходів для забезпечення необхідного справедливого балансу для власників земельних ділянок сільгосппризначення. Лектор проаналізував наслідки вищенаведеного рішення для судової практики та підстави для використання рішень ЄСПЛ в Україні.

Ще однією актуальною проблемою реалізації права власності Ігор Кравцов назвав проблему експлуатації нерозмитнених автомобілів на території України, кількість яких за п’ять років, за різними підрахунками, складає від 400 тис. до 1 млн. Аби її розв’язати, Верховна Рада України прийняла законопроекти №8487 і №8488, якими внесено зміни до Податкового та Митного кодексів України і як компроміс запроваджено акцизний податок. За даними ДФС, за 90 днів дії пільгового періоду до бюджету надійшло 13 млрд гривень від розмитнення близько 130 тис. авто.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик