Рекомендації для запобігання ризикам, пов’язаним із контрагентами, — у фокусі уваги слухачів LHS

Про податкові ризики, пов’язані з контрагентами, у рамках Школи податкової практики LHS розповів Мирослав Гнидка, керівник юридичного департаменту групи компаній Merx, адвокат.

На початку лекції спікер наголосив на тому, що торік змістилися акценти в питанні проведення комплексних податкових перевірок. «Якщо аргументовано скласти заперечення на результати проведення перевірки, то є великі шанси, що буде проведена додаткова перевірка і всі зауваження податкової буде знято», — відзначив пан Гнидка.

Сьогодні можна виділити основні проблеми, пов’язані з фіктивністю контрагента, несвоєчасною реєстрацією та виконанням податкових зобов’язань контрагентом, а також проблеми, що стосуються діяльності фізичних осіб — підприємців, укладення договорів підряду з фізичною особою і взаємодії з нерезидентами-контрагентами, контрагентами з непрозорою структурою власності.

Розповідаючи про перший блок — фіктивність контрагента, — Мирослав Гнидка зазначив, що податкові органи самостійно визначають обставини в договірних відносинах з контрагентом. Йдеться про базу ДФС, в якій міститься перелік компаній під маркером «ненадійний контрагент».

Другий тип ризиків у цій категорії пов’язаний з проведенням досудового розслідування щодо контрагентів. Третій — наявність вироку в кримінальному провадженні. «Податкові за наявності такого вироку вважають, що угоди мають фіктивний характер», — наголосив лектор.

За його словами, немає стовідсоткової аксіоми, що дає змогу уникнути таких ризиків. Проте лектор дав ряд рекомендацій. Серед них — проведення ідентифікації юридичної особи або ФОП, а також ідентифікація керівника підприємства. Не менш важливий фактор — наявність підписанта при укладенні договору і фото- або відеофіксація процесу його укладення. Крім того, потрібно також фіксувати будь-якими можливими способами, в тому числі й за допомогою фото- та відеофіксаціації, процес виконання угоди.

«Стимулювання контрагента штрафними санкціями щодо своєчасного виконання обов’язків з реєстрації та виконання податкових зобов’язань є ще одним способом, що дає змогу уникнути ризиків», — порекомендував Мирослав Гнидка.

Розповідаючи про ризики, пов’язані з фізичними особами — підприємцями та договорами підряду з фізособою, лектор відзначив, що в цьому випадку для їх мінімізації з договорів необхідно виключити ряд пунктів. Зокрема, йдеться про правила внутрішнього розпорядку, роботу у процесі провадження, індивідуальну роботу з визначення професії.

Наступна проблема, що сьогодні набирає обертів, — нерезиденти-контрагенти і контрагенти з непрозорою структурою бізнесу. Щоб зменшити ризики, лектор порекомендував проводити ідентифікацію таких контрагентів. Зокрема, бажано витребувати правовстановлюючі документи контрагента-нерезидента або учасника (акціонера контрагента), схему власності (із зрозумілим кінцевим бенефіціаром), пояснення походження коштів нерезидента з доказами (платіжні доручення, виписки), довідку про податкове резидентство тощо.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик