«Результатом голосування є всі ті дії, заходи, технологічні процеси, які його і сформували» — Микола Торбєєв, лектор LHS

Про актуальні позиції українських судів щодо оскарження виборів розповів Микола Торбєєв, правозахисник, адвокат, експерт з виборчого права, у рамках спецкурсу «Правовий супровід виборчих кампаній» LHS.

Спочатку лектор звернув увагу слухачів на положення Кодексу належної практики у виборчих спорах, затвердженого Венеціанською комісією в 2002 році. За його словами, хоча документ і має рекомендаційний характер, він містить основні принципи виборчого права, які можуть служити хорошим аргументом при оскарженні виборів.

«Щоб норми виборчого права не були лише словами на папері, потрібно передбачити можливість вільного оскарження фактів недотримання закону про вибори в органах з розгляду оскаржень. Це, зокрема, стосується результатів виборів: заперечувати їх можна на підставі порушення процедур голосування. Так само це стосується рішень, ухвалених напередодні виборів», — процитував Кодекс пан Торбєєв.

Таким чином, на його думку, результатом голосування є всі ті дії, заходи, технологічні процеси, які його і сформували.

Далі лектор детально проаналізував норми Кодексу адміністративного судочинства України, що регулюють процесуальні аспекти порядку оскарження.

Микола Торбєєв також розповів про окремі актуальні позиції судів у виборчому процесі.

«Виборець не обмежений правом на оскарження порушення суто прямих безпосередніх прав. Він має право захищати своє природне право на вільне формування власного волевиявлення», — відзначив лектор.

Також експерт звернув увагу на те, що принципи виборчого права стали основою для зміни постійної правової позиції судів, на якій було сформовано кардинально нову правову позицію і можливість застосування виборчих норм національного права. Власне, сьогодні суди дійшли висновку, що утворення територіальних виборчих округів без дотримання вимог статті 17 Закону України «Про місцеві вибори» створює нерівні умови для виборців і потенційних кандидатів у цих виборчих округах. За словами лектора, така правова позиція вже створює механізми захисту прав виборців на майбутнє.

Лектор також зупинився на проблемних питаннях виконання судових рішень виборчими комісіями.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик