Рішення Євросуду впливають не тільки на судову практику, а й на законодавство

Тема доповіді адвоката Олени Льошенко на Legal High School — «Правозастосовна практика Євросуду щодо статті 6 Конвенції в аспекті забезпечення рівності у процесі».

Серед пов’язаних з Україною кейсів, які яскраво ілюструють порушення права на справедливий суд, було назване рішення у справі «Надточій проти України» (2008). Згідно з фабулою, проти особи, яка відбуває покарання, було розпочато справу про адміністративне правопорушення через порушення правил розмитнення авто. Влада знала, де перебуває заявник, але не повідомила його про судове провадження, відповідно, заявник був позбавлений можливості озвучити свою позицію в суді, на відміну від держорганів. ЄСПЛ констатував порушення статті 6 Конвенції в контексті порушення принципу рівності сторін у процесі.

За словами пані Льошенко, вкрай важливо звертати увагу суду на те, що він повинен застосовувати Конвенцію та практику ЄСПЛ як це передбачено спеціальним законом і Конституцією. Для цього треба подавати відповідні клопотання і заяви, а також фіксувати всі процесуальні порушення. У разі подальшого розгляду справи в Євросуді, суд обов’язково звертатиме увагу на те, чи оскаржили захисники певні дії або бездіяльність держорганів і наскільки ефективним це виявилося.

Наявність політичної складової у справі однозначно ускладнює дотримання процесуальних прав сторони захисту стороною обвинувачення і суду, констатує спікер. Часто в ході досудового слідства і судового розгляду це просто переходить у боротьбу за свої процесуальні права. Разом із тим, адвокат вважає, що боротися потрібно, незважаючи на те, що це здається неможливим. Так, за належного обґрунтування вдається домогтися задоволення клопотань про відвід або відкликання обвинувального висновку.

Як відомо, в Міністерстві юстиції діє Секретаріат Уповноваженого з питань Євросуду. Якщо проблема порушень у законодавстві, то можна звертатися до Мін’юсту за правовим висновком щодо предмета відповідності тієї чи іншої норми закону Конвенції та практиці ЄСПЛ.

«Адвокатське співтовариство докладає максимум зусиль, аби змінити підходи до правозастосування як суддів, так і законодавців», — відзначила Олена Льошенко, підкресливши, що захисники не повинні сприймати ситуацію, що склалася в правовому полі, як статичну і таку, що не піддається змінам.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик