Руслан Шевчук спростував думку про те, що незабаром схеми структурування зникнуть, залишившись лише в кількох проявах

Руслан Шевчук, заступник директора з правових питань медіагрупи StarLightMedia, пояснив слухачам Школи корпоративного права та M&A Legal High School секрети процедури розкриття інформації при структуруванні бізнесу.

Найкращий варіант відстеження ситуації — чітко тримати предмети і блоки під контролем: усі разом і кожен окремо. Сюди входять галузеві обмеження, трансфертне ціноутворення, організаційно-правові структури тощо.

У кожній юрисдикції, де розташовані активи, потрібно враховувати галузеві особливості. Тобто спочатку необхідно дізнатися, чи є в конкретній країні обмеження щодо володіння тим видом бізнесу, яким ви плануєте займатися. Так, заборони можуть стосуватися нерезидентів, юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, зареєстрованих в офшорних зонах, резидентів країни, визнаної агресором.

Руслан Шевчук підкреслив, що завжди потрібно враховувати тенденції АМКУ. При структуризації певної сфери треба отримати дозвіл на концентрацію, для чого необхідно розкрити величезний обсяг інформації про компанію, з якою ви працюєте. Пакет документів складатиметься з урахуванням усієї структури, що пов’язана із суб’єктом відносинами контролю. Тобто відповідні дані вимагатимуться також від осіб, які впливають на господарську діяльність підприємства завдяки праву володіння чи користування активами, праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб’єкта господарювання.

Болючою темою у цій сфері лектор назвав банки, оскільки при роботі з ними на практиці часто виникають проблеми. Наприклад, навіть якщо в конкретній операції не треба проводити аудит або подавати звітність, при отриманні інформації про платіж банк може поставити безліч питань, що стосуються економічного обґрунтування такої операції. До речі, в багатьох європейських юрисдикціях 99% громадян України відмовляють у відкритті рахунків. Руслан Шевчук зазначив, що для деяких юрисдикцій громадянство України є маркером ризику.

Сьогодні зміни стосуються також діяльності Національного банку України. Раніше при видачі індивідуальних рецензій НБУ діяв за формальним принципом (просто приймався конкретний перелік документів), зараз же він здійснює фактично ще й функцію фінансового моніторингу.

Лектор зазначив, що існує тенденція до взаємного обміну інформацією та взаємного доступу до баз. Тобто якщо суб’єкт, відкриваючи рахунок за кордоном, подасть одні дані, а потім, роблячи платіж з України, зазначить інші, то вони будуть співставлені. А інформація, яка потрапляє в мережу, не знищується. Вона буде доступна завжди. Так, Держфінмоніторинг отриману інформацію повинен направляти в ЄДР, де вона одразу зіставляється.

Важливою, на думку Руслана Шевчука, є також черговість здійснення реєстраційних дій, адже вона може впливати на швидкість процесу та обсяг інформації. Наприклад, якщо фізична особа (майбутній директор) виступить одноосібним засновником підприємства, сформує статутний капітал, а потім передасть корпоративні права майбутньому власнику, який збільшить цей статутний капітал до потрібного розміру, це в окремих випадках допоможе заощадити час.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик