Сергій Уваров, радник ЮФ Integrites, розповів про новинки та тренди арбітражів у Парижі та Гаазі

Все, що потрібно знати про Париж і Гаагу в контексті арбітражу, слухачам Школи судової практики Legal High School розповів Сергій Уваров, радник ЮФ Integrites.

Він пояснив походження та повноваження Міжнародного арбітражного суду ІСС та Постійної палати третейського суду.

Лектор виокремив декілька ключових особливостей арбітражу в ІСС, а саме: активну роль суду ІСС, залучення національних комітетів для призначення арбітрів, можливість summary decisions та наявність надзвичайного арбітра, який може бути призначений ще до вирішення арбітражу чи визначення його складу, і який може застосовувати тимчасові заходи забезпечення спору.

Сергій Уваров наголосив на унікальності інституту terms of referens (TOR) – акту про повноваження, який існує тільки в ІСС. Цей акт, що затверджуються судом ІСС, вміщує основні питання, які мають вирішити арбітри. Як зазначив лектор, неможливо однозначно стверджувати, що цей інструмент ефективний на 100%, адже ІСС не бажає від нього відмовлятися, а інші арбітражні установи навіть не замислюються про запровадження terms of referens.

Безсумнівно, ІСС пишається таким, властивим тільки йому, інститутом як обов’язок арбітрів спочатку надсилати рішення до самого суду і лише після цього відправляти сторонам. Суд, як орган адміністрування, справу по суті не розглядає, але перевіряє правильність формулювань, наявність усіх необхідних елементів, арифметичні помилки тощо.

Новинкою і трендом останніх років є expedited  rules (прискорені правила). Вони застосовуються для вирішення простих спорів з незначними сумами. Процес повинен бути швидким і дешевим, тому включає певні особливості: спір розглядається одним арбітром незалежно від згоди сторін, тут немає TOR, арбітражне рішення виноситься протягом шести місяців, але термін може бути продовжений, скорочені строки подачі і можливе вирішення справи без слухання (справу без слухання можна вирішити в будь-якому арбітражі, проте якщо арбітр вважає, що слухань не потрібно, а сторони хочуть його провести, воно буде проведене; при спрощеному провадженні є презумпція того, що слухання не буде.)

Про Постійну палату третейського суду (ППТС) лектор розповів, що це міжурядова організація, а не арбітражна інституція. ППТС може проводити міждержавний арбітраж, приватноправовий арбітраж, інвестиційний арбітраж. Вона також є компетентним органом згідно з арбітражним регламентом ЮНСІТРАЛ. В більшості випадків це арбітраж ad hoc.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик