Шляхи захисту інтелектуальної власності обговорили експерти у рамках LHS Discussion Hub

Питання піратства в Україні порушується досить давно і часто. Згідно з інформацією Міжнародного альянсу інтелектуальної власності (IIPA), Україна — одна з найбільших держав-піратів світу. Тож які кроки необхідно зробити для подолання піратства в Україні і чи зможе наша держава позбутися статусу держави-пірата? У цьому питанні розбиралися експерти у рамках LHS Discussion Hub «Боротьба з піратством: реалії та перспективи». Модератором дискусії виступила Марія Ортинська, керуючий партнер патентно-юридичної компанії IPStyle, патентний повірений України.

Як зазначив Антон Коваль, партнер ПЮА «Дубинський і Ошарова», патентний повірений, доктор філософії в галузі права, Список 301 складається у США і в ньому щорічно відзначаються країни, які порушують права інтелектуальної власності. На жаль, понад 20 років Україна в цьому списку займає перші позиції. Цьому, на думку експерта, є кілька причин: 1) не прозора діяльність організацій розподілу авторської винагороди; 2) є випадки використання неліцензійного ПЗ навіть в органах влади; 3) у нашій країні здійснюється недостатня боротьба з порушенням прав інтелектуальної власності та авторського права в мережі інтернет. Сприяють такому стану справ і недосконалість українського законодавства, і недоліки в роботі правоохоронних органів (зокрема, досі не працює Вищий суд з питань інтелектуальної власності). Усе це призводить до створення негативного іміджу України на міжнародній арені, що, в свою чергу не сприяє залученню інвестицій у вітчизняну економіку.

За словами Артема Афяна, керуючого партнера АО Juscutum, проблема піратства має глобальний характер і не може бути вирішена в межах однієї країни. Він вважає, що Україні варто активніше захищатися, щоб нам не приписували неіснуючих гріхів, які залишилися в далекому минулому. До того ж якщо порівнювати плату за легальний контент з рівнем доходів, то Україна буде на рівні провідних країн світу. Характеризуючи вітчизняне законодавство, присвячене захисту інтелектуальної власності та авторських прав, експерт зауважив, що у нас закон «заточений» на атаку порушників, хоча повинен стимулювати перебування користувачів у «білому» полі.

Характеризуючи стан справ у сфері авторського права, Сергій Хлєбніков, керуючий партнер АО Intelkrafts, зазначив, що нині ми перебуваємо у транзитному періоді становлення системи. Раніше було зареєстровано 18 організацій колективного управління авторськими правами, і проблема була в тому, що вони конкурували між собою До того ж ці організації знаходили підстави збирати авторську винагороду, але не виплачувати її автору, тому про ефективність їх діяльності не йшлося. Нині працює новий закон і пройшли перші конкурси в найбільш прибуткових сферах. У трьох конкурсах визначені переможці, однак, як вважає спікер, це лише старт, тож оцінювати результати ще зарано. До того ж зміна не тільки керівництва, але й назви і навіть функцій Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України не призвела до перепризначення конкурсної комісії, що, на його думку, може привести до втрати легітимності результатів тих конкурсів, оголошення про які з’явилися на сайті відомства.

Описуючи алгоритм фіксації порушень авторського права в мережі інтернет, Тетяна Харебава, керівник юридичного департаменту Sport Labs Group, зазначила, що сервери її компанії знаходяться за кордоном, і щодня туди находять скарги з вимогою заблокувати будь-якої сайт, хоча часто такі вимоги бувають зовсім необґрунтовані. Але коли сайт справді використовує нелегальний контент, його блокують практично миттєво, оскільки європейські країни мають у цій сфері більш усталене законодавство і директиви ЄС, тому до авторського права ставляться більш зважено. Тож якщо ви переслідуєте мету припинити діяльність нелегального сайту або контенту, варіанти є, особливо якщо сервери порушника знаходяться в Європі. Якщо ж мета — знайти порушника і залучити його до відповідальності, то тут значно складніше. E-mail або навіть номер телефону не дає достатньо інформації для встановлення особи. Тому експерт радить створювати такій особі перешкоди в діяльності, які змусять її саму звернутися до вас.

Євген Компанець, заступник начальника юридичного відділу ППФ «Пахаренко і Партнери», впевнений, що у питаннях боротьби з піратством не потрібно чекати, поки ситуація владнається сама собою. З 2002 року триває розробка змін до законодавства, і ці зміни починають діяти — великі торговельні мережі та сайти з розумінням ставляться до претензій і оперативно усувають порушення, блокують або видаляють незаконний контент. На його думку, потрібно знижувати поріг настання відповідальності за незаконне використання чужої інтелектуальної власності, адже сьогодні якщо збитки від дій пірата менші за 19 тисяч гривень — порушник відбудеться адмінпротоколом.

Ірина Дячук, заступник директора юридичного департаменту Fozzy Group, вважає, що причина піратства не одна, тому й одного рішення цієї проблеми немає — потрібен комплексний підхід. На жаль, багато хто із споживачів навіть не здогадуються, що за використання аудіовізуальної продукції потрібно платити авторську винагороду. Тому разом із жорсткими санкціями з порушниками треба проводити просвітницька роботу із населенням. Адже підвищення штрафів за порушення Правил дорожнього руху суттєво не поліпшило стан справ на дорогах — кількість порушень навіть збільшилася. Нам потрібно не просто копіювати іноземні ініціативи у сфері захисту інтелектуальної власності, а й адаптувати їх до наших реалій, враховуючи також різницю рівня доходів у столиці і провінції. Експерт переконана, що Україна має величезний потенціал спільної роботи у цьому напрямі і досвід інших країн показує, що досягти успіху, застосовуючи комплексний підхід, можливо.

Учасники дискусії зійшлися на думці, що розв’язати проблему піратства тільки законодавчими методами неможливо, потрібно застосовувати економічні важелі, адже саме порушення відбувається з метою отримання прибутку. Говорячи про правозастосування, експерти відзначили, що з 2017 року судами винесено 37 судових рішень за порушення авторського права. Є обвинувальні і виправдувальні вироки, так що потенційні злочинці і правовласники розуміють, що вони грають на полі, де є весь спектр захисту прав. Наша роль — донести до правовласника весь обсяг механізмів захисту його прав, а державі — окреслити коло питань, які потребують законодавчого вирішення.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик