Слідчий суддя антикорупційного суду здійснює судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях, віднесених до підсудності ВАКС, — Віра Михайленко

Про особливості розгляду питань слідчими суддями ВАКС слухачам Legal High School розповіла Віра Михайленко, суддя Вищого антикорупційного суду. Ознайомлюючи їх з роботою своєї установи, вона зазначила, що за своїм функціональним призначенням слідчі судді антикорупційного суду не відрізняються від слідчих суддів будь-якого іншого суду — вони здійснюють судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях, віднесених до підсудності ВАКС. Відповідно до змін до статті 5 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» такі судді обираються на два роки і можуть бути повторно переобрані з особистої добровільної згоди. Наразі у ВАКС дев’ять слідчих суддів, з них двоє — колишні представники адвокатури. Восьмеро суддів мають допуск до державної таємниці та розглядають НСРД.

Слідчі судді не розглядають кримінальні провадження по суті, а здійснюють винятково функцію судового контролю. Самі ж справи по суті розглядаються колегіями з трьох суддів, один з яких повинен мати не менше п’яти років стажу роботи на посаді судді.

Із залученням практичних прикладів Віра Михайленко розповіла, що у ВАКС, як і в інших судах, діє автоматичний розподіл заяв, скарг та клопотань, що дозволяє забезпечити неупередженість, повноту та об’єктивність їх розгляду.

Вона наголосила, що клопотання про надання дозволу на проведення обшуку, якщо їх більше десяти в один день, та клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, якщо їх більше двох, розподіляються між усіма слідчими суддями без урахування правил передачі судових справ раніше визначеному судді. Клопотання про дозвіл на проведення НРСД, що надійшли протягом одного дня, передаються одному слідчому судді.

За словами лектора, до компетенції слідчого судді ВАКС належить застосування/скасування заходів забезпечення кримінального провадження (накладення грошового стягнення, тимчасове обмеження в користуванні спеціальним правом, відсторонення від посади, тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя, тимчасовий доступ до речей і документів, арешт майна). Також до компетенції слідчого судді належить обрання/зміна/застосування запобіжних заходів (особисте зобов’язання, особиста порука, застава, домашній арешт і тримання під вартою), дозвіл на затримання з метою приводу, виконання загальних обов’язків щодо захисту прав людини.

Великий блок компетенцій слідчого судді ВАКС стосується оскарження бездіяльності детектива, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна, у нездійсненні процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений КПК України строк, та при застосуванні заходів безпеки.

Крім того, слідчий суддя ВАКС розглядає скарги на рішення детектива, прокурора про зупинення досудового розслідування, закриття кримінального провадження, відмову у визнанні потерпілим, відмову у задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій та відмову детектива у задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик