Слухачі дізнались про особливості розгляду кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків від судді Солом’янського районного суду м. Києва Марії Зелінської

Марія Зелінська, суддя Солом’янського районного суду м. Києва, розповіла слухачам Школи кримінальної практики Legal High School про судові реалії кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків.
Лектор навела статистичні дані щодо кримінальних проваджень за статтею 212 Кримінального кодексу (КК) України і зазначила, що у 2017 році було зареєстровано 838 кримінальних проваджень за цією статтею, близько 130 з яких були закриті органами досудового розслідування, тобто у більш ніж 10% випадків сам орган досудового розслідування встановив відсутність складу кримінального правопорушення. Того ж року суд виніс 54 вироки в таких справах, 25 з яких були винесені на підставі угоди про визнання винуватості особою. Також за 2017 рік є один-єдиний виправдувальний вирок у справі, яка стосувалась директора міжнародної компанії, що працює на території України. У ньому було зазначено про виправдання особи у зв’язку з відсутністю в її діях складу кримінального правопорушення.
Що стосується статистики Солом’янського районного суду м. Києва, то у 2018 році за відповідною статтею до суду надійшло 11 кримінальних проваджень стосовно 23 осіб. П’ять із них уже закриті на підставі частини 4 статті 212 КК України, ще шість проваджень щодо 18 осіб залишаються нерозглянутими.
Щодо штрафних санкцій за вироком суду, лектор відзначила, що на сьогодні максимально вони становлять 425 тисяч гривень, що, на думку пані Зелінської, не є достатньою мірою покарання з точки зору розміру надходжень до Державного бюджету України.
Важливими лектор вважає положення постанови пленуму Верховного Суду України від 8 жовтня 2004 року №15 «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів». Саме ця постанова вносить розуміння усіх деталей складу злочину, передбаченого статтею 212 КК України. Так, до відповідальності за цією статтею можна притягнути особу тільки тоді, коли її діяння щодо несплати податків було вчинено умисно. Тобто порушенням є не власне факт несплати податків, а саме умисне ухилення від сплати, без урахування мотиву особи на вчинення такого діяння. Доведення цього факту покладене на органи досудового розслідування. Головним завданням суду є встановлення саме наміру особи вчинити ухилення від сплати податків. Серед способів вчинення такого правопорушення — неподання документів, пов’язаних зі сплатою податків та зборів, заниження сум останніх, приховування факту втрати підстав для одержання пільг з оподаткування, подання неправдивих відомостей чи документів, що засвідчують право особи на податковий кредит чи податкову пільгу тощо.
Марія Зелінська розповіла про існування двох способів звільнення від кримінальної відповідальності за зазначене правопорушення (на загальних підставах та на підставі частини 4 статті 212 КК України), а також про практику застосування законодавства у випадку виникнення колізій вказаної статті з іншими статтями (частинами статей) Особливої частини Кримінального кодексу України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик