Слухачі LHS дізналися про особливості кримінального переслідування за корпоративні шахрайства від Олексія Шевчука, партнера АО Barristers

Олексій Шевчук, партнер АО Barristers, розповів слухачам Школи кримінальної практики Legal High School про нюанси кримінального переслідування за корпоративні шахрайства (статті 190, 191 Кримінального кодексу України).
Ситуація зі статтями 190, 191 та 364 КК України в правоохоронних органах — критична. Під час дослідження необхідності використання тієї чи іншої статті може виявитись, що в діяннях особи взагалі немає складу жодного із цих злочинів.
Пан Шевчук виділив серед ознак, необхідних для кваліфікації злочину як шахрайство, безпосередню участь потерпілого у передачі майнових благ і добровільність його дій щодо передачі майна чи права на нього та обов’язкове використання винною особою обману чи зловживання довірою саме для заволодіння майном чи придбання права на майно, а не з іншою метою.
Як приклад лектор навів ухвалу Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18 лютого 2016 року у справі №5-281км16, в якій, залишаючи виправдувальний вирок за статтею 190 КК України в силі, ВССУ відзначив, що шахрайство полягає у протиправному заволодінні майном або придбанні права на нього шляхом обману потерпілого чи зловживання його довірою, а з матеріалів справи вбачається, що сторона обвинувачення не інкримінувала суб’єкту вчинення будь-яких дій, спрямованих саме на заволодіння державними грошовими коштами шляхом обману конкретної посадової особи, уповноваженої на представництво інтересів держави, що є обов’язковою ознакою для кваліфікації дій особи за статтею 190 КК України.
Реалії показують, що злочини за статтею 191 та статтею 364 КК України мають багато спільних ознак, і їх необхідно розрізняти, хоча це й важко на перший погляд.
Відмінним, до прикладу, є те, що зловживання службовим становищем при вчиненні злочину, передбаченого статтею 191 КК України, є способом розкрадання чужого майна, а при зловживанні службовим становищем, відповідальність за яке передбачена статтею 364 КК України, службова особа не розкрадає чуже майно, а, діючи всупереч інтересам служби і протиправно отримуючи вигоду із свого службового становища, заподіює власникові майнову шкоду.
Олексій Шевчук порадив звернути увагу на постанову Верховного Суду України від 23 січня 2014 року у справі №5-48кс13, в якій зазначено, що розтрата чужого майна шляхом зловживання службовим становищем може вчинятися винною службовою особою, в тому числі, шляхом надання вказівки підлеглій особі здійснити видачу чи передачу майна третій особі.
Досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 190, 191 КК України, здійснюється слідчими органів Національної поліції України, НАБУ чи іншими органами. У разі необхідності лектор рекомендує змінити підслідність розслідування, наприклад, злочину за статтею 191 КК України, направити відповідне обґрунтоване клопотання до Генерального прокурора, його заступника або до керівника прокуратури вищого рівня.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик