Слухачі LHS дізналися про роль арбітражного керуючого і повноваження кредиторів у відкритих торгах

Про роль арбітражного керуючого і повноваження кредиторів у відкритих торгах слухачам Lеgal High School розповіла Діана Козловська, керуючий партнер ЮК Elitе Consult Group, арбітражний керуючий. У рамках своєї лекції вона також акцентувала увагу на питанні обмеження підстав для оскарження результатів торгів з метою зменшення зловживань процесуальними правами учасників і сторін у процедурі банкрутства.
Положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом» (Закон) вичерпно відображають роль арбітражного керуючого і повноваження кредиторів як головних «ведучих» процедур організації та проведення аукціону, підкреслила лектор. Серед іншого, вона звернула увагу на нюанси законодавчого регулювання двох механізмів: продажу в процедурі санації майна боржника як цілісного майнового комплексу та продажу в процедурі санації частини майна боржника (регулюються положеннями статей 33 і 35 Закону). Як зазначалося, положення наведених норм містять кілька відсилочних приписів. Зокрема, регламентовано, що початкова ціна майна боржника як цілісного майнового комплексу, що виставляється на аукціон, а також початкова ціна майна боржника, що виставляється на відкриті торги, визначається відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» й іншими нормативно-правовими актами. У процедурі ліквідації ліквідатору надане право самостійно оцінити вартість майна, яка під час продажу на аукціоні буде визначена як початкова ціна.
Лектор підкреслила: продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється у порядку, встановленому Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого здійснюється шляхом проведення закритих торгів. При цьому порядок організації проведення аукціонів у провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів стосовно майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50%, встановлюються органом, уповноваженим управляти державним майном. Діана Козловська пояснила: в положеннях частини 3 статті 49 Закону міститься посилання на спеціальний порядок, який встановлює процедуру визначення та погодження Міністерством оборони України кандидатури організатора відповідного аукціону і вимог до нього для продажу майна підприємств, що знаходяться у сфері управління оборонного відомства. При цьому Міністерство енергетики та вугільної промисловості і Міністерство економічного розвитку і торгівлі мають свої порядки, що встановлюють особливості організації проведення аукціонів у провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів стосовно майна профільних підприємств.
За словами спікера, Закон надає право замовнику аукціону виступати одночасно і як його організатор. «У моїй практиці було тільки два подібних випадки», — зазначила Діана Козловська, додаючи, що інші положення Закону (в першу чергу, норми, що встановлюють певні обмеження для зацікавлених осіб) у майбутньому можуть звести нанівець усі зусилля, яких доклав арбітражний керуючий до проведення ліквідаційної процедури, і спричинити скасування результатів торгів, організованих і проведених ним.
Окремий блок лекції було присвячено огляду актуальної і цікавої судової практики щодо оскарження результатів аукціонів. Як одне із найбільш знакових рішень спікер навела постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 5 липня 2017 року у справі №904/8204/14. У цьому спорі правову позицію щодо необхідності визнання результатів відкритих торгів недійсними скаржник обґрунтував сімнадцятьма (!) різними підставами, в тому числі і недопуском представника ЗМІ до місця проведення аукціону. Утім, суд апеляційної інстанції такі доводи не переконали (апеляційну скаргу було залишено без задоволення), як і касаційну інстанцію: 3 жовтня 2017 року Вищий господарський суд України залишив відповідну постанову Господарського суду Дніпропетровської області без змін.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик