Слухачі LHS ознайомилися із судовою практикою у сфері захисту авторського права у мережі інтернет

Прецедентні судові рішення в сфері захисту авторського права і суміжних прав у мережі інтернет стали темою лекції Тетяни Харебави, керівника юридичного департаменту Sport Labs Group. Вона розглянула захист авторського права на прикладі конкретних судових кейсів, рішення в яких можна вважати модельними для сфери захисту авторського права у мережі інтернет.

Зокрема, позовні вимоги в одній із справ було мотивовано порушенням відповідачем майнових авторських прав позивача шляхом незаконного використання музичного твору, у форматі контенту на їх веб-сайті. Після пред’явлення претензій правовласника порушник просто видалив контент із сайту, проте не врахував, що повністю видалити всі сліди в мережі практично неможливо. Позивачем було надано суду протокол огляду та відеозапис змісту веб-сайту з можливістю прослуховування спірного твору. Справа дійшла до апеляційної інстанції. Наразі триває експертиза, хоча рішенням Господарського суду м. Києва позов задоволено частково.

Друга справа стосувалася цитування музичних творів. Позовні вимоги у справі мотивовано неправомірним (без надання відповідного дозволу) включенням відповідачем до телепередачі музичних творів та її розміщенням і доведенням до загального відома на офіційному інтернет-сайті відповідача. Справа розглядалась судами неодноразово (три кола). Господарський суд м. Києва у задоволенні позовних вимог відмовив повністю і таке рішення підтримали й наступні інстанції. Суд дійшов висновку, що в спірному випадку мало місце використання музичних творів у вигляді цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою (під час розповіді або інтерв’ю з авторами/виконавцями музичних творів з метою більш повного інформування глядачів про творчість відповідного автора/виконавця), із зазначенням у титрах телепередачі імен авторів і джерел запозичення, що відповідно до положень статті 21 Закону України «Про авторське право і суміжні права» не потребує згоди автора чи іншої особи, яка має авторські права.

Наступна справа стосувалася договору про дизайн сайту. Позовні вимоги у справі було мотивовано неправомірним (без надання відповідного дозволу) використанням відповідачем твору образотворчого мистецтва (дизайну та айдентики веб-сайту). Наразі справа дійшла до апеляційної інстанції, яка підтримала рішення першої інстанції. Рішенням Господарського суду м. Києва в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Підставою для цього стало те, що позивачем не доведено суду позадоговірний характер його відносин з відповідачем без виплати винагороди за використання спірного твору образотворчого мистецтва. Крім того, позивачем не надано жодних доказів того, який вигляд мав образотворчий твір, що був переданий відповідачу на виконання договору.

Наступні кейси, запропоновані лектором слухачам Legal High School, стосувалися міжнародного досвіду. Зокрема, австралійська компанія була власником веб-сайту, який забезпечував гіперпосилання на файли формату MP3 на інші веб-сайти, що містили «піратський» матеріал. Використання даних цього веб-сайту було безкоштовним, але порушник отримував дохід від розміщення реклами на своєму веб-сайті. Суд визнав відповідача винним за порушення авторських прав, оскільки він мав можливість контролювати додавання посилань і видаляти їх за необхідності.

Ще один кейс стосувався спору щодо використання заголовків газети у такий спосіб, що користувач мав доступ до таких заголовків без попереднього переходу до стартової сторінки. Суд виніс тимчасову судову заборону (interim interdict), якою встановив, що в цій справі у розумінні U.K. copyright law заголовки є художніми творами, відтак, суд зобов’язав порушника припинити перехід.

Лектор сподівається, що ці рішення стануть у нагоді слухачам Legal High School під час розгляду справ, що стосуються захисту авторських прав у мережі інтернет.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик