Сьогодні самі судді пропонують сторонам застосування медіації для пришвидшення розгляду справ — Ольга Хмарук, партнер агентства медіації DecisionLab

Про те, як медіатори та адвокати можуть співпрацювати в процесі вирішення конфліктної ситуації, а також про основні відмінності та переваги медіації слухачам Legal High School розповіла бізнес і сімейний медіатор, партнер агентства медіації DecisionLab Ольга Хмарук у ході своєї лекції «Медіація як альтернативний спосіб врегулювання спорів — guideline для адвоката».

Розпочинаючи лекцію, спікер наголосила, що процес медіації докорінно відрізняється від судового процесу і майже 70% часу сторони присвячують дослідженню інтересів.

Правове регулювання

За словами Ольги Хмарук, проєкт Закону України «Про медіацію» № 3504 (внесено на друге читання) в запропонованій редакції — це загальний рамковий закон. Щоб в Україні могла скластися своя культура цього процесу, спільнота медіаторів наполягає на тому, щоб залишити цей закон на загальному рівні регулювання процесу медіації.

Медіаційна модель, яка закладається в законопроєкті, це фасилітативна медіація — процес, в якому медіатори допомагають сторонам, супроводжують переговори.

«Натомість у певних країнах в деяких категоріях справ застосовується оціночний підхід, який відрізняється тим, що медіатор може надавати правову оцінку рішенням, які приймаються в процесі. У такій категорії процесів медіатор має бути спеціалістом у тих сферах права, в яких приймаються ці рішення», — зауважила Ольга Хмарук.

У проєкті закону медіація визначається як позасудова, конфіденційна, структурована процедура переговорів, в якій медіатор допомагає сторонам вирішити конфлікт. У цьому визначенні відображені і принципи, за якими проводиться медіація. Медіація являє собою процес переговорів і відбувається шляхом проведення індивідуальних і спільних зустрічей, які на кожному етапі мають свою мету.

Основні правила проведення медіації:

  1. Цей процес добровільний (сторони не можуть бути примушені).
  2. Процес медіації є конфіденційним (ЦПК України і ГПК України передбачають, що медіатор, який брав участь у розгляді конфліктної ситуації, не може бути свідком у судових процесах. Також сторони на початку процесу підписують угоду про конфіденційність).
  3. Застосовується принцип самовизначення сторін (процес медіації відмінний від судового процесу, оскільки суть процесу не в тому, щоб з’ясувати, хто не правий, а у розв’язанні конкретної проблеми і конфлікту в цілому шляхом зусиль обох сторін).

«У судовому процесі рішення приймає суддя, а в процесі медіації — самі сторони, і для досягнення такої мети медіатори допомагають їм комунікувати один з одним», — підкреслила Ольга Хмарук.

Також ключовою відмінністю процесу медіації є те, що для ефективного вирішення конфлікту вкрай важливим є участь безпосередніх учасників конфліктної ситуації, але це не означає відсутності в процесі їхніх представників чи адвокатів.

Сфери застосування

За словами лектора, завдяки медіації можна вирішити господарські, трудові, цивільні та сімейні спори.

«В Україні сьогодні розвинутою практикою застосування медіації є сімейні спори, особливо в питаннях щодо утримання дітей, їхнього місця проживання. Зараз практика йде таким шляхом, що самі судді пропонують сторонам застосування медіації для пришвидшення розгляду справ», — зауважила лектор.

За словами лектора, медіація є дуже ефективною в корпоративних спорах, в яких ефективність врегулювання впливає на економіку компанії. Окрім цього, свою ефективність медіація показала у вирішенні спорів у сфері інтелектуальної власності. Яскравим прикладом ефективності медіації лектор назвала спір між Apple та Qualcomm щодо використання патентів, який закінчився спірним комюніке — Apple сплачує компенсацію, але отримує багаторічний контракт на використання патентів. Також сьогодні триває процес медіації між компаніями Huawei та Verizon щодо використання патенту і сплати роялті за використання.

Дуже розповсюдженим є застосування медіації в договірних спорах. Зокрема, часто медіацію передбачають у контрактах як досудовий спосіб вирішення спорів. Лектор вважає, що це спростить процес вирішення конфліктів, а також дозволить застосувати в Україні інший підхід вирішення спорів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик