Спеціальний суб’єкт та розмежування кваліфікації діянь в службових злочинах — у фокусі уваги Олександра Лисака

Робочий тиждень у LHS розпочався спецкурсом «White Collar Crime: нові виклики. Посадові злочини». Честь виступити з першою лекцією спецкурсу випала Олександру Лисаку, партнеру EQUITY. Тема його виступу — «Основні види службових злочинів: спеціальний суб’єкт та розмежування кваліфікації діянь».

Лектор зазначив, що правильно визначити правову кваліфікацію того чи іншого кримінального правопорушення не завжди вдається навіть досвідченим фахівцям. Щоб визначити правильність кваліфікації, необхідно володіти нормами матеріального права достатнім чином. Лектор також порекомендував звертатися до практики Верховного Суду: приміром, 29 березня цього року Великою Палатою Верховного Суду буде розглядатися питання щодо статті 369-2 «Зловживання впливом» Кримінального кодексу України, оскільки наразі відбуваються певні правові колізії щодо застосування цієї норми.

Олександр Лисак помітив, що багато запитань виникає щодо статті 364 КК України «Зловживання владою або службовим становищем»: у цьому ключі необхідно навчитись розмежовувати поняття «зловживання владою» і «зловживання службовим становищем», бо в багатьох випадках в одному епізоді кваліфікують обидва ці поняття, і це при тому, що особа може не бути носієм влади в розумінні статті 364 КК України.

У ході лекції пан Лисак поділився зі слухачами кейсами з власної практики. Приміром, в одному з кейсів на момент вчинення кримінального правопорушення по відношенню до клієнта не було розроблено посадових інструкцій. Є відповідна постанова пленуму, яка вимагає від органів розслідування, щоб вони встановлювали посадові обов’язки певної особи: як саме вона повинна була вчинити в тому чи іншому випадку. Фактично, з цієї ситуації випливало, що особа не мала посадових обов’язків. У таких випадках є потреба звертатися до відповідних класифікаторів, і за класифікатором, не маючи посадової інструкції, визначити коло повноважень цієї особи.

Олександр Лисак підкреслив: перелік повноважень має ключове значення, тому треба звертати увагу на правильний спосіб їх фіксації.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик