Спікер LHS Григорій Павленко: витребування майна у добросовісного набувача — це вимога неволодіючого власника до володіючого

Слухачі Школи судової практики Legal High School про деталі віндикації дізнались від Григорія Павленка, керівника судової практики, адвоката Pavlenko Legal Group.

Відповідно до Цивільного кодексу України, власнику належить право володіти, користуватись та розпоряджатися майном. Статтею 388 ЦК України встановлено, що особа, майно якої вибуло із володіння, може звернутися до суду з метою отримання майна в добросовісного набувача.

Григорій Павленко наголосив: не треба плутати витребування майна у добросовісного набувача з іншими способами захисту власності, що використовуються в цивільному праві. Однак дуже багато адвокатів плутають спосіб захисту, яким треба користуватись у конкретному випадку, тож лектор описав кожен спосіб з використанням практичних прикладів. Так, визнання права власності використовується, якщо право власності оспорюється або втрачено правовстановлюючий документ, а усунення перешкод у користуванні майном — коли ви є власником майна, але інші особи створюють вам перепони у володінні та користуванні ним. Повернення майна, підстава для набуття якого відпала, є досить поширеним способом захисту і відрізняється від реституції тим, що повернення майна в такому випадку можливе, коли є одностороння вимога.

Визнання незаконним правового акта, що порушує право власності, — також особливий спосіб захисту права власності, що використовується в конкретних випадках, наприклад, якщо кривдником виступає особа, наділена управлінськими функціями. Пан Павленко розповів про ситуацію, коли його клієнту було надано земельну ділянку, однак її частину пізніше було надано також іншій особі, коли такий спосіб захисту права власності використовувався.

Виконання судового рішення проявляється в тому, що стосовно нерухомого майна вноситься запис до Державного реєстру об’єктів нерухомого майна, а рухоме майно повертається здебільшого органами державної виконавчої служби. Григорій Павленко звернув увагу на поняття позовної давності, що має важливе значення при поданні віндикаційного позову. Також лектор порадив при поданні віндикаційного позову обов’язково заявляти похідні позовні вимоги про скасування пов’язаних реєстраційних дій.

За словами лектора, ключовим у витребуванні майна з чужого володіння є визнання факту добросовісності чи недобросовісності набувача. Добросовісним набувачем є той, який не знав та не міг знати про незаконність свого володіння. Більше того, добросовісність позивача презюмується, поки не буде доведено протилежне. Потрібно повно та всебічно перевіряти законність усіх дій, які вчиняє відчужувач щодо майна, тобто проявити так звану розумну обачність. Також обставинами справи визначається, чи наявні між власником та набувачем якісь зобов’язальні відносини щодо майна.

Необхідно пам’ятати, що добросовісний набувач у разі витребування у нього майна також має певні права, до яких належать відшкодування витрат, які він поніс на придбання такого майна, а також право отримання компенсації тих коштів, що були витрачені ним на поліпшення цього майна.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик