Сплата штрафних санкцій не звільняє від обов’язку подавати звіт про контрольовану операцію — Лариса Антощук

Сьогоднішній день Школи податкової практики Lеgal High School присвячений оподаткуванню зарубіжних активів і операцій з нерезидентами. Відкрила модуль лекція Лариси Антощук, менеджера, керівника практики вирішення податкових спорів KPMG Law, на тему «Особливості роботи з офшорами».

За словами лектора, у 2017 році було проведено значно більше податкових перевірок, ніж в 2016-му (майже на 600), а сума донарахувань платникам податків збільшилася втроє. Значна частина донарахувань були пов’язані саме з операціями щодо зовнішньоекономічної діяльності.

«З урахуванням того, що якість і кількість перевірок збільшилася, збільшилася і кількість судових спорів з податковою», — повідомила пані Антощук. Зокрема, станом на 1 січня 2018 року на розгляд судів було подано понад 70 тисяч спорів про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень на загальну суму понад 182 млрд грн, при тому, що минулого року така сума становила була 162 млрд грн. За словами лектора, більш ніж третина цих спорів стосувалися операцій з нерезидентами.

Лариса Антощук також коротко ознайомила слухачів з тим, як виникав інтерес реального бізнесу до офшорів. За її словами, незважаючи на відносно невеликий період офшоризації, в Україні вже активно проходить політика деофшоризації. Лектор нагадала, що Податковий кодекс України містить основні визначення офшорних і низькоподаткових юрисдикцій. Крім того, це питання регулюють й інші нормативні акти, зокрема постанови Кабінету Міністрів України про затвердження переліку таких юрисдикцій.

Розповіла лектор і про основні правила трансфертного ціноутворення (ТЦУ), і про аспекти використання переліку низькоподаткових юрисдикцій у цій сфері.

На прикладі конкретного кейса Лариса Антощук ознайомила слухачів з позицією податкової та суду у спорі про операції з LLP. Власне, податковий орган у цьому питанні дотримувався позиції, що платник податків повинен був подати звіт про контрольовану операцію, оскільки операції з LLP є контрольованими. Серед заявлених аргументів: прибуток LLP не оподатковується у Великобританії, відповідно прибуток партнерів не оподатковується в офшорних юрисдикціях. Серед доказів податковою суду були надані дані з офіційного сайту Державного управління з податків і митних зборів Великобританії та офіційного сайту Управління державної реєстрації юридичних осіб.

Суд же при розгляді справи дійшов висновку, що платник податків не повинен був подавати звіти про контрольовані операції, оскільки операції з LLP не є контрольованими. «Суд не прийняв як доказ лист податкової служби Великобританії, оскільки такий лист містив узагальнену інформацію про порядок оподаткування такої організаційної структури, а також не містив жодного посилання на фактичні обставини справи і умови оподаткування конкретного LLP», — процитувала позицію суду лектор.

Також вона звернула увагу на те, що якщо компанія, яка працює з нерезидентом LLP з Великобританії (з 2017 року організаційно-правову форму LLP включено до відповідного списку) не подає звіт, вищевказана позиція суду в альтернативному спорі навряд чи допоможе. Більше того, після подачі звіту про контрольовану операцію необхідно підготувати документацію про контрольовану операцію. В іншому ж випадку є ризик накладення штрафних санкцій і навіть перевірок дотримання в операції правила «витягнутої руки».

«Сплата штрафних санкцій за неподання звіту про контрольовану операцію не звільняє платника податків від обов’язку його подавати», — резюмувала Лариса Антощук.

Також лектор ознайомила слухачів із судовим спором, коли звіт не було подано з об’єктивних причин (первинні документи і сервери компанії були вилучені слідчими в рамках кримінального провадження проти контрагента). За результатами розгляду справи суд не встановив вини в діях платника податків, у зв’язку з чим вважає безпідставним висновок щодо притягнення його до відповідальності за порушення пункту 39.4.2 статті 39 Податкового кодексу України, тобто за неподання звіту про контрольовані операції.

Також Лариса Антощук порекомендувала у спорах з податковою, в яких фігурують операції з нерезидентами, нарівні зі стандартними доказами подавати інноваційні докази, але при цьому вони повинні бути перекладені і належним чином засвідчені.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик