Спосіб захисту прав інтелектуальної власності на дизайн упаковки залежить від суті порушення і способу охорони прав інтелектуальної власності

Сьогоднішній модуль «Інші засоби індивідуалізації» Школи інтелектуальної власності Lеgal High School завершила лекція заступника директора юридичного департаменту Fozzy Group Ірини Дячук, яка розповіла про промисловий зразок і дизайн упаковки.

Що таке промисловий зразок? Визначення поняття є в статті 212 Угоди про асоціацію між Європейським Союзом і Україною: це «зовнішній вигляд всього продукту або його частини, який обумовлений особливостями, зокрема, ліній, контурів, кольорів, форми, текстури та/або матеріалу продукту і/або його обробки», а також у Цивільному кодексі України (відповідно до положень статті 461, промисловий зразок — це «форма, малюнок або розмальовування чи їх поєднання, що визначають зовнішній вигляд промислового виробу») і Законі України «Про охорону прав на промислові зразки» (це «результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання»). Крім того, в зазначеній статті 212 Угоди уточнюється, що «продукт» означає предмет, виготовлений промисловим або ручним способом, у тому числі й елементи, які призначені для збору продукту, упаковка (!), зовнішнє оформлення, графічні символи і друкарські елементи, крім комп’ютерних програм. А ось чіткого визначення поняття «упаковка» в законодавстві немає, є визначення суміжних понять «пакування», «етикетка» тощо, підкреслює лектор.

Ірина Дячук нагадала слухачам LHS умови патентоспроможності промислового зразка, а також окреслила практичні проблемні моменти, що виникають з цим. Як зазначалося, промисловий зразок відповідає умовам патентоспроможності, якщо він є новим, тобто якщо сукупність його суттєвих ознак не стала загальнодоступною у світі до дати подання заявки до Укрпатенту, або, якщо заявлено пріоритет, то до дати пріоритету. Крім того, в процесі встановлення новизни промислового зразка береться до уваги зміст усіх раніше одержаних Укрпатентом заявок, за винятком тих, які на зазначену дату вважаються відкликаними, або є відкликаними, або по них Укрпатентом прийняте рішення про відмову у видачі патентів і вичерпані можливості оскарження таких рішень.

Спікер розповіла також про відмінності між правовою охороною авторського і патентного права, акцентувала увагу на проблемі патентного тролінгу, ілюструючи її на прикладах цікавих практичних кейсів з претензійної та судової практики.

Дизайн упаковки є об’єктом авторського права з моменту створення. Дизайн упаковки може бути зареєстрований як промисловий зразок за умов, передбачених чинним законодавством України. Спосіб захисту прав інтелектуальної власності на дизайн упаковки залежить від суті порушення і способу охорони прав інтелектуальної власності. Такі три ключові тези озвучила Ірина Дячук на завершення своєї лекції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик