Спрощене провадження в адміністративних справах — у центрі уваги слухачів LHS

Про спрощене провадження в адміністративних справах, зразкові справи та практику Верховного Суду розповів слухачам Legal High School Олександр Кравець, радник МЮГ Eterna Law. За його словами, поняття «зразкова справа», «типова справа» з’явилися після внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України і наразі вже склалася судова практика щодо розгляду таких категорій справ.

Лектор виокремив розгляд справ у порядку спрощеного провадження, наголосивши, що в порядку спрощеного провадження розглядаються справи незначної складності. При вирішенні питання щодо розгляду справи в порядку письмового провадження суд враховує кількість учасників справи та обсяг доказів, доцільність призначення експертизи, значний суспільний інтерес до справи тощо. За наявності цих чинників справа розглядається у звичайному форматі.

Основні особливості спрощеного провадження: відсутність підготовчого засідання, строк розгляду такої справи — 60 днів, розгляд справи відбувається за наявними матеріалами.

Лектор зазначив, що відповідно до статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо:

1) оскарження бездіяльності суб’єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію;

2) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

3) припинення за зверненням суб’єкта владних повноважень юридичних осіб чи підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців у випадках, визначених законом, чи скасування державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців;

4) стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб’єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

5) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо в’їзду (виїзду) на тимчасово окуповану територію.

При цьому справи, визначені частиною 1 цієї статті, суд розглядає у строк не більш ніж 30 днів з дня відкриття провадження у справі.

Лектор підкреслив, що зразкова справа — це також одна із новел КАС України. Практика цих справ стрімко розвивається — у 2018 році та перший кварталі 2019 року Верховним Судом розглянуто 70 зразкових справ та постановлено 13 рішень, шість з яких набули законної сили, три ухвали про повернення справ як таких, що не відповідають ознакам зразкової, розгляд чотирьох справ ще триває.

Як зазначив Олександр Кравець у разі, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суди, які розглядають одну чи більше таких справ, можуть звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

При цьому типовими можуть бути справи, відповідачем у яких є один і той самий суб’єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), а спір виник з аналогічних підстав; у відносинах, що регулюються одними нормами права; у відносинах, в яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

За словами лектора, у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд повинен серед іншого вказати ознаки типових справ, обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм. У подальшому позиція Верховного Суду в такій зразковій справі має враховуватися судами, що розглядатимуть типові справи (які відповідають ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи). Лектор навів приклади зразкових справ та проаналізував практику Верховного Суду з цього питання.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик