“Спрощену процедуру одержання дозволу на виконання арбітражного рішення вже запроваджено”, – спікер LHS Олена Перепелинська

Про визнання рішень міжнародного арбітражу в Україні слухачі Школи судової практики Legal High School дізнались від Олени Перепелинської, партнера і голови практики міжнародного арбітражу МЮФ Integrites у країнах СНД.

За час проведення реформування процесуального законодавства внесено багато змін у тому числі й в арбітражну процедуру. Основні новели полягають в тому, що визнання арбітражних рішень отримало окрему процедуру, визначено підстави для відмови у визнанні та видачі дозволу на виконання арбітражного рішення в Україні, введено можливості спільного розгляду питання їх скасування та добровільного виконання, конвертації суми стягнення за арбітражними рішеннями і стягнення відсотків/пені за ними.

З метою процесуальної економії тепер у ЦПК України передбачено можливість розгляду клопотань про скасування та про видачу дозволу на виконання арбітражного рішення в одному судовому провадженні. Як зазначила Олена Перепилинська, це нововведення, що стосується винесених в Україні арбітражних рішень, дасть змогу уникнути паралельних розглядів стосовно суті одних і тих самих питань, а також зупинення процедури визнання та видачі дозволу на виконання рішення міжнародного арбітражу.

Лектор розповіла про компромісне рішення – спрощену процедуру одержання дозволу суду на виконання арбітражного рішення за заявою боржника, на підставі якої може бути видано виконавчий документ (добровільне виконання арбітражного рішення). Заява може бути подана щодо добровільного виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу лише в повному обсязі, а якщо рішення винесене проти декількох боржників – в частині, що стосується боржника, який подає заяву.

Конвертація суми, що підлягає стягненню за арбітражним рішенням, у валюту України відбувається виключно за заявою стягувача. Як повідомила Олена Перепилинська, раніше така конвертація відбувалася в обов’язковому порядку під час винесення судом ухвали про видачу дозволу на примусове виконання арбітражного рішення, що не тільки перекладало на стягувача всі валютні ризики, а й часом значно ускладнювало фактичне одержання іноземним кредитором стягнутих з боржника сум.

З 1 січня 2019 року суд буде зобов’язаний зазначати у своєму рішенні про визнання та видачу дозволу на виконання арбітражного рішення нарахування відповідних відсотків та/або пені аж до моменту фактичного виконання рішення відповідно до чинного законодавства, що регулює таке нарахування.

Порядок розгляду наступний: заява розглядається суддею одноособово протягом двох місяців з дня її надходження до суду в судовому засіданні з повідомленням сторін. Неявка сторін не перешкоджає суду розглянути заяву. В результаті розгляду справи суддя постановляє ухвалу. Лектор розповіла, що було багато спорів, чи вважати таку ухвалу судовим рішенням, проте сьогодні ситуація є зрозумілою: ухвала – це рішення суду, тож до них застосовуються аналогічні норми законодавства.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик