Страхування професійної діяльності арбітражних керуючих — тема лекції Анатолія В’язовченка

Про ефективне страхування професійної діяльності арбітражних керуючих та страхові випадки розповів слухачам Legal High School Анатолій В’язовченко, голова Національної професійної спілки арбітражних керуючих України. Спираючись на власний досвід, він зазначив, що необхідність страхування обумовлена реальними потребами, і зробив екскурс в історію страхової справи.

Лектор наголосив, що станом на 1999 рік у Законі «Про відновлення платоспроможності боржника» було два види страхування: обов’язкове (професійної діяльності перед третіми особами) та добровільне (життя і здоров’я арбітражного керуючого). Законодавець, закріплюючи ці норми, виходив із світового досвіду. Так само і до Закону «Про страхування» було внесено норму про обов’язковість страхування, проте на практиці жодного договору укладено не було. На думку лектора, це відбулося через невизначеність правил страхування, які мав розробити Кабінет Міністрів України. До того ж не спостерігалося зацікавленості у розробці такого страхового полісу з боку страхових компаній та й комітет кредиторів не прагнув нести зайві витрати на утримання арбітражного керуючого.

Тепер до Кодексу України з процедур банкрутства внесено норму про заборону здійснення професійної діяльності арбітражного керуючого без укладення договору про страхування відповідальності перед третіми особами, хоча саме страхування залишилось добровільним. Оскільки на ринку така послуга, як добровільне страхування ризиків професійної діяльності, була непопулярною, ледве знайшлася страхова компанія, яка змогла видавати страхові поліси арбітражним керуючим, і таким чином колізію було усунено.

На запит лектора про наявність страхових компаній, що мають ліцензію на добровільне страхування ризиків професійної діяльності арбітражного керуючого, виявилося, що до певного часу таких не було взагалі. Посилаючись на світовий досвід, він зазначив, що страхування професійної діяльності є нормою практики, проте в законі вона спеціально не прописана.

На думку лектора, більш доцільним є створення професійного компенсаційного фонду для колективного страхування відповідальності арбітражних керуючих, який утримуватиметься на їхні внески. Такі ідеї поширені в усьому світі, проте в Україні наразі подібні фонди не створені.

Лектор зазначив, що з набуттям чинності Кодексом з процедур банкрутства страхування відповідальності арбітражних керуючих можливе як у ліцензованих, так і не ліцензованих страхових компаніях. До того ж однією з новел Кодексу є надання згоди арбітражним керуючим на призначення його на посаду судом, тоді як суд не має права перевіряти наявність у нього страхового полісу. Таким чином, на думку Анатолія В’язовченка, незважаючи на норму закону, створене підґрунтя для нехтування обов’язковістю страхування професійної діяльності арбітражних керуючих.

Лектор дав слухачам Legal High School практичні поради щодо виходу з колізії, створеної змінами до законодавства про банкрутство та законодавством у царині страхування.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик