«Судді Верховного Суду при розгляді касаційної скарги далеко не завжди готові заглиблюватися у справу» — впевнений Володимир Рудниченко (АО Juscutum)

Відкрив модуль «Касаційний перегляд вироків. Підстави для відмови у відкритті провадження» Володимир Рудниченко, молодший партнер, керівник практики безпеки бізнесу АО Juscutum, який розповів слухачам LHS про вимоги до касаційної скарги на вирок, а також про підстави відмови у відкритті провадження.

Лектор констатував, що не відчув якісних змін у роботі вищої інстанції. «Коли справа доходить до стадії касаційного оскарження, є всі шанси зрозуміти той факт, що Верховний Суд не дуже налаштований розглядати вашу скаргу», — відзначив Володимир Рудниченко. Зокрема, ускладнює подачу скарги вимога пункту 4 частини 2 статті 427 Кримінального процесуального кодексу України, згідно з яким касаційна скарга повинна містити обґрунтування зазначених заявником вимог з деталізацією того, в чому полягає незаконність чи необґрунтованість судових рішень.

Наприклад, типовим є формулювання суду: «Перевіривши касаційну скаргу на відповідність вимогам статті 427 КПК України, колегія суддів дійшла висновку, що скаргу подано без дотримання вимог зазначеної статті».

Так, згідно з частиною 1 статті 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є лише істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Тут Володимир Рудниченко звернув увагу на те, що коли є конкретний факт порушення, який прямо передбачений як істотне порушення в КПК України, тоді питань не виникає. Натомість коли є інші підстави, які, на думку заявника, є істотними порушеннями процесуального законодавства, але вони прямо КПК України як такі не передбачені, тоді довести свою точку зору дуже важко.

«Іноді складається враження, що для Верховного Суду скаргу має бути викладено таким чином, щоб її легко можна було розглянути в письмовому провадженні. Це означає, що Верховний Суд не збирається вникати у справу» — вважає Володимир Рудниченко.

Лектор рекомендував використовувати статті 432 (403) КПК України, які дозволяють вносити зміни і доповнення до касаційної скарги.

Резюмуючи, Володимир Рудниченко підкреслив: треба розуміти, що суд касаційної інстанції для вирішення питання про відкриття провадження має тільки нашу скаргу, а також той факт, що в цій інстанції ми протистоїмо судам попередніх інстанцій, а не стороні обвинувачення.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик