Судова практика розмежувала спори щодо оскарження різних рішень виконавця, прийнятих у рамках одного виконавчого провадження, — Олексій Соломко

Питання юрисдикції спорів з виконавцями і спорів щодо виконання судових рішень — у фокусі лекції Олексія Соломка, радника, адвоката, керівника напряму виконавчого провадження ADER HABER.

Як розповів слухачам Школи судової практики Legal High School пан Соломко, у частині виконавчого провадження можна оскаржити рішення, дії або бездіяльність виконавця. При цьому стягувач може оскаржити дії державних виконавців в адміністративному порядку (до вищестоящого органу), а боржник — звертатися тільки до суду.

В адміністративному порядку оскаржуються дії з виконання виконавчого документа, виданого не судом. При цьому учасниками спору можуть бути тільки сторони виконавчого провадження. Спори з виконання судових рішень за замовчуванням розглядаються судами, які ухвалили рішення, але це стосується тільки скарг по суті виконання рішення (про відкриття провадження, про накладення арешту тощо). Спори щодо виконавчого провадження за несудовими документами (штрафи, приписи, виконавчий напис нотаріуса, включаючи постанови виконавця про стягнення виконавчого збору, штрафу або винагороди приватного виконавця) або щодо зведеного виконавчого провадження є адміністративними. І в таких випадках подаються, по суті, нові адміністративні позови.

Доповідач також нагадав про недавнє рішення Конституційного Суду України, яким визнав неконституційною вимогу Закону «Про виконавче провадження» щодо обов’язкового внесення авансового платежу для відкриття виконавчого провадження. Вона видається справедливою, але може створити проблеми із забезпеченням виконання. На думку лектора, вона виникла винятково з того, що суди самоусунулися від судового контролю за законністю вимог державного виконавця. Спочатку Державна податкова служба відмовила в доступі до інформації, потім не було виконане судове рішення добровільно, а виконавець прикрився формальною вимогою, не встановивши реально, чи треба для виконання такого рішення запитуване авансове забезпечення, а суди не дали оцінку всім цим діянням.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик