Судову практику притягнення до відповідальності хакерів в Україні проаналізував Ігор Воронов

Заключною лекцією блоку «Прикладна кібербезпека: як мінімізувати загрози в кіберпросторі» LHS стала лекція Ігоря Воронова, адвоката, юриста Asters, який говорив про судову практику притягнення до відповідальності хакерів в Україні, а також про відповідні світові тренди.

Ігор Воронов констатував, що у рейтингу за рівнем кібербезпеки Міжнародного союзу кібербезпеки ООН Україна посідає 58-е місце, а у Державному індексі кібербезпеки, Фонді електронного урядування Естонії позиція України на 25-му щаблі.

Об’єкти нападу можуть бути різноманітними: починаючи від державного сектору, банків, охорони здоров’я, операторів зв’язку, ІТ-компаній і закінчуючи об’єктами енергетики та фізичними особами. Основними суб’єктами відповідної протидії виступають: Національна поліція, СБУ, Держслужба спецзв’язку та захисту інформації (CERT-UA), а також Національний координаційний центр кібербезпеки (НКЦК).

Лектор наголосив: у 2020 році зафіксовано понад 22 млн кіберінцидентів. Кіберінцидент — це подія або ряд несприятливих подій ненавмисного характеру (природного, технічного, технологічного, помилкового, у тому числі внаслідок дії людського фактора) та/або таких, що мають ознаки можливої (потенційної) кібератаки, які становлять загрозу. У свою чергу, Нацполіцією викрито понад 5 тисяч кіберзлочинів, серед яких — шахрайства з платіжними картками, крадіжки грошей з банківських рахунків, розповсюдження комп’ютерних вірусів, викрадення хакерами персональних даних громадян і навіть онлайн-торгівля наркотиками тощо.

Ігор Воронов навів приклади розшуку та затримання відомих українських хакерів іноземними правоохоронними органами, їх екстрадиції, а також затримання іноземних хакерів на території України Департаментом кіберполіції Національної поліції України.

Аналіз існуючих вироків свідчить, що застосовується кваліфікація як за статтями розділу XVI, так і за статтями 176, 231, 190, 200 та 301 Кримінального кодексу України. Переважна більшість вироків ухвалюються на підставі угод.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик