«Типова конвенція ООН про уникнення подвійного оподаткування більш адаптована до українських реалій» — Наталія Буроменська, «Vodafone Україна»

В рамках блоку «Податкове планування» Школи податкової практики Legal High School стартував модуль «Уникнення подвійного оподаткування». Підходи Державної фіскальної служби України до питання уникнення подвійного оподаткування висвітлила начальник відділу договірно-правової роботи Дирекції з корпоративного управління та контролю «Vodafone Україна» Наталія Буроменська.

Подвійне оподаткування — відносини між резидентом України та нерезидентом, коли нерезидент отримує дохід походженням з України. Найпопулярніші види доходів, що опиняються в фокусі уваги податкових органів, — дивіденди, відсотки та роялті. Також, за словами спікера, на практиці часто зустрічається такий вид доходів, як виплата орендної плати нерезиденту.

Говорячи про нормативне поле, Наталія Буроменська порадила перевіряти, чи підписана між Україною та іншою країною конвенція про уникнення подвійного оподаткування, і звернути особливу увагу на Модельну конвенцію Організації економічного співробітництва та розвитку (1977 року) і Типову конвенцію Організації Об’єднаних Націй про уникнення подвійного оподаткування у відносинах між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються. За одними пунктами ці документи дуже схожі, за іншими — суттєво відрізняються. Свого часу Модельна конвенція була прийнята, щоб привести до спільного знаменника двосторонні конвенції між країнами. Більшість двосторонніх конвенцій орієнтуються саме на Модельну конвенцію ОЕСР, але положення Типової конвенції більш адаптовані до українських реалій. Пані Буроменська зазначила, що і Модельна конвенція ОЕСР, і Типова конвенція ООН мають коментарі, на які посилаються в тому числі національні податкові органи (а останнім часом все частіше й частіше) і навіть судові органи. Лектор порадила обережно підходити до використання положень коментарів до цих міжнародних документів, адже в суді вони можуть зіграти проти вас.

Нюанси застосування міжнародних договорів і погашення податкового боргу за запитами компетентних органів іноземних держав передбачені в главі 10 Податкового кодексу України. Лектор підкреслила, що кожна фраза статті 103 про порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування щодо повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів з джерелом походження з України дуже об’ємна, і порадила ретельно вивчати коментарі до статті.

Далі Наталія Буроменська зупинилася на практичних питаннях. Наприклад, чи можна в договорі з нерезидентом (предметом якого буде, скажімо, виплата роялті) прописати застереження про те, що дохід буде обкладатися податком самостійно українською компанією і нерезидент не зобов’язаний сплачувати податок у своїй країні? Навіть якщо таке застереження прописати в договорі, працювати воно не буде. Податок буде утримуватися в країні-нерезидента за міжнародними правилами.

Також лектор звернула увагу слухачів на документи, що підтверджують статус резидента. Таким документом є саме довідка про підтвердження статусу резидента, видана в формі і відповідно до законодавства країни резидента.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик