У рамках LHS Олександр Бірюков, науковий радник Юридичної групи LCF, розповів про особливості банкрутства фізичних осіб

На початку лекції науковий радник Юридичної групи LCF Олександр Бірюков нагадав присутнім про те, що 18 жовтня 2018 року українським парламентом було прийнято Кодекс України з процедур банкрутства (Кодекс). Спікер також зазначив, що структурою кодифікованого акта передбачено чотири книги, одна з яких має назву «Відновлення платоспроможності фізичної особи».

«Банкрутство фізичних осіб за своєю природою відносять до так званих соціальних законів, спрямованих у першу чергу на розв’язання соціальних проблем, а саме — на подолання тимчасових труднощів, пов’язаних з належним виконанням майнових зобов’язань, з якими стикаються громадяни», — зазначив спікер.

Пан Бірюков звернув увагу на те, що в деяких країнах Європи цей інститут функціонує досить давно, і лише в трьох країнах Європейського Союзу таку систему ще не введено.

Далі доповідач розповів про нюанси розробки інституту банкрутства фізичних осіб і Кодексу в цілому. Експерт зазначив, що деякі концептуальні положення, на які робоча група Світового банку намагалася звернути увагу, стосувалися термінології (споживче банкрутство або банкрутство фізичних осіб), а також авторам необхідно було вирішити питання: чи поширюватиметься інститут банкрутства фізичних осіб на фізичних осіб — підприємців. Разом із тим робоча група Світового банку надала рекомендації про те, якими характеристиками має володіти система банкрутства фізичних осіб, а також опис можливостей і труднощів, з якими доведеться зіткнутися при розробці ефективної системи банкрутства фізичних осіб. Крім того, спікер підкреслив, що варто враховувати специфіку правової системи країни (матеріальні і процесуальні норми), судоустрою, корпоративних відносин, іпотечного кредитування, соціального і пенсійного законодавства тощо.

Спікер продовжив говорити про перспективи роботи системи банкрутства фізичних осіб в Україні. За його словами, важливо, щоб як мине кілька років експерти проаналізували помилки в процесі реалізації нових норм про банкрутство і працювали над їх виправленням.

Переходячи до практичних питань, пан Бірюков зазначив, що в законодавстві США закріплено перелік видів майна, яке охороняється нормами законодавства про банкрутство і яке не може бути реалізоване в процесі проведення процедури банкрутства фізичної особи. У Кодексі України з процедур банкрутства такого переліку немає, проте зазначено максимальний розмір суми, яка підлягає стягненню.

Відомо, що процедуру банкрутства фізичної особи за загальним правилом можуть ініціювати як боржник, так і кредитори, але відповідно з української моделі ініціатором може виступати винятково сам боржник. Спікер переймається питанням, як працюватиме система, якщо боржник не зацікавлений в ініціюванні процедури.

Що стосується строків процедури, то робоча група Світового банку говорить про те, що процедура має бути швидкою і доступною. У цій частині, за словами лектора, українське законодавство про банкрутство відповідає міжнародним стандартам.

Далі лектор розповів про реструктуризацію боргів фізичних осіб, нагадавши, що реструктуризація боргів застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов’язань за планом реструктуризації заборгованості боржника.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик