У рамках LHS Олександр Бірюков, науковий радник Юридичної групи LCF, розповів про особливості банкрутства фізичних осіб

- 15.04.2019 14:51
- Новини
На початку лекції науковий радник Юридичної групи LCF Олександр Бірюков нагадав присутнім про те, що 18 жовтня 2018 року українським парламентом було прийнято Кодекс України з процедур банкрутства (Кодекс). Спікер також зазначив, що структурою кодифікованого акта передбачено чотири книги, одна з яких має назву «Відновлення платоспроможності фізичної особи».
«Банкрутство фізичних осіб за своєю природою відносять до так званих соціальних законів, спрямованих у першу чергу на розв’язання соціальних проблем, а саме — на подолання тимчасових труднощів, пов’язаних з належним виконанням майнових зобов’язань, з якими стикаються громадяни», — зазначив спікер.
Пан Бірюков звернув увагу на те, що в деяких країнах Європи цей інститут функціонує досить давно, і лише в трьох країнах Європейського Союзу таку систему ще не введено.
Далі доповідач розповів про нюанси розробки інституту банкрутства фізичних осіб і Кодексу в цілому. Експерт зазначив, що деякі концептуальні положення, на які робоча група Світового банку намагалася звернути увагу, стосувалися термінології (споживче банкрутство або банкрутство фізичних осіб), а також авторам необхідно було вирішити питання: чи поширюватиметься інститут банкрутства фізичних осіб на фізичних осіб — підприємців. Разом із тим робоча група Світового банку надала рекомендації про те, якими характеристиками має володіти система банкрутства фізичних осіб, а також опис можливостей і труднощів, з якими доведеться зіткнутися при розробці ефективної системи банкрутства фізичних осіб. Крім того, спікер підкреслив, що варто враховувати специфіку правової системи країни (матеріальні і процесуальні норми), судоустрою, корпоративних відносин, іпотечного кредитування, соціального і пенсійного законодавства тощо.
Спікер продовжив говорити про перспективи роботи системи банкрутства фізичних осіб в Україні. За його словами, важливо, щоб як мине кілька років експерти проаналізували помилки в процесі реалізації нових норм про банкрутство і працювали над їх виправленням.
Переходячи до практичних питань, пан Бірюков зазначив, що в законодавстві США закріплено перелік видів майна, яке охороняється нормами законодавства про банкрутство і яке не може бути реалізоване в процесі проведення процедури банкрутства фізичної особи. У Кодексі України з процедур банкрутства такого переліку немає, проте зазначено максимальний розмір суми, яка підлягає стягненню.
Відомо, що процедуру банкрутства фізичної особи за загальним правилом можуть ініціювати як боржник, так і кредитори, але відповідно з української моделі ініціатором може виступати винятково сам боржник. Спікер переймається питанням, як працюватиме система, якщо боржник не зацікавлений в ініціюванні процедури.
Що стосується строків процедури, то робоча група Світового банку говорить про те, що процедура має бути швидкою і доступною. У цій частині, за словами лектора, українське законодавство про банкрутство відповідає міжнародним стандартам.
Далі лектор розповів про реструктуризацію боргів фізичних осіб, нагадавши, що реструктуризація боргів застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов’язань за планом реструктуризації заборгованості боржника.