У Верховній Раді проголосовано у першому читанні законопроєкт про відтермінування строків звітування по КІК на 2023 рік — Василь Андрусяк

Актуальні новели податкового законодавства — тема лекції Василя Андрусяка, керівника практики податкового права MORIS. Він нагадав слухачам Legal High School, що у 2021 році нас чекає чимала порція новацій податкового законодавства, яким варто приділити увагу вже зараз, оскільки є побоювання, що в умовах дефіциту бюджету фіскальні органи, які з березня фактично не мали можливості виходити на більшість видів перевірок, в наступному році провадитимуть масові заходи контролю.

Однією з ключових новацій податкового законодавства лектор назвав зміни в оподаткуванні контрольованих іноземних компаній (КІК), запроваджені законом №466. Він навів визначення контрольованої компанії та зазначив, що нею може вважатися як іноземна юридична особа, так і утворення без статусу юридичної особи (партнерство, траст, фонд). Лектор визначив критерії, за якими визначається контролююча особа, а саме: одноособове володіння часткою понад 50%; володіння часткою понад 10% (25% на перший рік дії закону) за умови, що кілька контролюючих осіб володіють частками КІК, розмір яких сукупно становить понад 50%; здійснення фактичного контролю над КІК незалежно від володіння часткою. При цьому він зазначив, що перелік ознак здійснення фактичного контролю, наведений у законодавстві, не є вичерпним, тому може постати питання доведення фактичного контролю.

Говорячи про оподаткування КІК, Василь Андрусяк наголосив, що оподатковуватися буде частина скоригованого прибутку КІК за звітний період пропорційно частці, якою володіє контролююча особа. При цьому він назвав ставки оподаткування та визначив випадки, коли сплачувати податок в Україні не потрібно. Для ліпшого розуміння лектор навів алгоритми обрахування ставки оподаткування КІК за різних умов.

Важливим аспектом змін до податкового законодавства лектор вважає запровадження звітності по КІК та штрафів за їх неподання. При цьому він зазначив, що закон №466 було ухвалено наприкінці 2019 року, проте підписано Президентом лише у травні 2020 року, отже виникли певні непорозуміння з його імплементацією, адже будь-які зміни до Податкового кодексу мають ухвалюватися не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду. Так, норми закону №466 про звітування по КІК мали б застосовуватися з 2021 року, хоча вже зараз у Верховній Раді проголосовано у першому читанні законопроєкт про відтермінування строків звітування по КІК на 2023 рік за звітний період 2022 року.

Хоча, за словами лектора, підзаконна база не розроблена — досі не зрозуміло, що саме і в якій формі треба буде подавати контролюючому органу. Проте в законі зазначено, що звітування по КІК відбуватиметься на річній основі і до такого звіту обов’язково потрібно буде додавати копії фінансової звітності КІК, які підтверджують розмір її прибутку. А це означає, що навіть якщо податкові органи за місцем реєстрації КІК не вимагають фінансового звіту, він буде все одно потрібен в Україні.

Говорячи про серйозність та невідворотність відповідальності за податкові порушення, лектор навів приклади найбільш гучних випадків відповідальності публічних осіб за легковажне ставлення до оподаткування.

Василь Андрусяк зосередив увагу на світових трендах щодо доступу до банківської таємниці, зазначивши, що з 2021 року податкова служба Великобританії отримує право доступу до інформації від банків та інших фінансових установ без попереднього отримання судової санкції.

Лектор відзначив зміни у трансфертному ціноутворенні, вказавши на запровадження в Україні трирівневої структури документації для міжнародних груп компаній, яка включає в себе документацію з трансфертного ціноутворення, глобальну документацію та звіт у розрізі країн, та проаналізував сутність конструктивних дивідендів та інші новації в частині міжнародного оподаткування. А також описав та проаналізував основні проблемні моменти, що виникають в українських платників податків, та навів актуальну судову практику в спорах з податковою.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик