«В Україні дуже часто ініціатор внутрішнього розслідування не розуміє, навіщо проводиться розслідування і що робити з його результатами» — Денис Овчаров, ЮК legal house

«Сьогодні у багатьох юридичних компаніях, що спеціалізуються на проведенні внутрішніх розслідувань, цей напрям займає одну з бюджетоутворюючих ніш», — зазначив партнер ЮК legal house Денис Овчаров на початку своєї лекції «Протидія корпоративним шахрайствам. Внутрішні розслідування», яку він прочитав у рамках Спецкурсу Legal High School для адвокатів сфери FMCG & Retail.

Зокрема, за словами лектора, у держпідприємств і міжнародних компаній є процедури проведення внутрішніх розслідувань і дуже часто їх повинні проводити незацікавлені особи для унеможливлення корупційних ризиків.

«В українському бізнесі внутрішні розслідування ініціюються в основному від імені власника компанії. І одна з проблематик, яка зараз є в Україні, це те, що дуже часто ініціатор такого розслідування не розуміє, навіщо проводиться розслідування і що робити з результатами такого розслідування », — підкреслив Денис Овчаров.

За словами лектора, основними причинами розкрадань і шахрайства на підприємствах є:

• відсутність контролю;

• заплутаність внутрішньої структури зв’язків усередині компанії;

• дурість і некомпетентність персоналу;

• юридична безграмотність;

• відсутність бюджету на службу СБ/ревізора;

• відсутність корпоративної культури.

Як зазначив Денис Овчаров, основна проблема розслідування розкрадань у державних компаніях полягає в зацікавленості їх проведення. «У проведенні розслідувань зацікавлена держава. Але питання полягає — в особі кого? Оскільки правоохоронні органи дуже часто не мають реального інтересу розслідувати розкрадання, і це видно по судовій практиці і по публічних кейсах. Тому найефективніші внутрішні розслідування проводяться в приватних структурах, оскільки є зацікавленість власника бізнесу», — зазначив лектор.

За його словами, зовнішніх радників для проведення внутрішніх розслідувань долучають, як правило, коли йдеться про заподіяння істотної шкоди компанії. І питання встановлення заподіяння шкоди від протиправних дій сьогодні є проблематичним, оскільки його дуже складно підтвердити у разі розкрадання нематеріальних активів.

Лектор звернув увагу на те, що одним із небагатьох ефективних інструментів щодо доведення заподіяння шкоди підприємству сьогодні є економічна судова експертиза. Але в цьому питанні також спостерігається проблематика, яка полягає в кваліфікації експерта.

Сьогодні в Україні в приватному секторі економіки розкрадання і шахрайство відбуваються на рівні партнерства в бізнесі, на рівні бухгалтерії та управління фінансами, а також у закупівлі. «У країнах пострадянського простору варіанти шахрайства дуже витончені. Українські кейси досить складні з розслідування розкрадань порівняно з європейськими або американськими», — зазначив пан Овчаров.

Найпопулярнішими схемами шахрайства, за словами Дениса Овчарова, є відкати від контрагентів, які дають можливість управлінцям різних ланок отримати особистий прибуток, укладання угод із зацікавленістю, а також купівля неіснуючих послуг.

Лектор зазначив, що звільнити співробітника за шахрайські дії можна тільки у разі наявності судового рішення. При цьому звільняти «за законом» — неефективно і безрезультатно, оскільки Кодекс законів про працю України не встановлює достатніх причин для звільнення співробітника за такі дії. Оптимальним рішенням, на думку лектора, є контрактні застереження і передбачені контрактом додаткові причини для звільнення співробітника.

Також Денис Овчаров назвав способи мінімізації внутрішнього шахрайства:

• ротація персоналу;

• організація взаємної перевірки;

• внутрішній аудит (форензик аудит);

• незалежна служба перевірки (ревізор);

• аналіз зв’язків посадових осіб з підвищеним ризиком з контрагентами компанії (зони інтересу, особисті зв’язки, соціальні мережі);

• антикорупційні політики;

• використання антикорупційних застережень у контрактах з персоналом;

• поглиблена перевірка персоналу і контрагентів;

• заохочення за інформування (whistleblowing).

Для великого бізнесу це система моніторингу корупційних ризиків та щоденний аналіз даних.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик