«Відкриття стороною захисту додаткових матеріалів, отриманих під час судового розгляду» — у фокусі уваги слухачів LHS

Адвокат Андрій Чехонадський, керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», розповів слухачам LHS про труднощі, які постають перед стороною захисту при розкритті своїх матеріалів стороні обвинувачення.

У чому полягають труднощі у відкритті додаткових матеріалів, які сторона захисту отримала на стадії судового розгляду? — запитав на початку лекції Андрій Чехонадський. І відповів: найскладніше — «зловити» прокурора для того, щоб відкрити йому зібрані матеріали. Прокурор часто відмовляється ознайомлюватися з матеріалами в коридорі суду, мотивуючи це тим, що подібної вимоги в КПК України немає. За словами лектора, у такому разі він надсилає прокурору письмове запрошення для ознайомлення з матеріалами, але прокурор, відповідно, ніяк не реагує на такі листи. Важливо, в копію листа про запрошення прокурора для ознайомлення з матеріалами додати адресата — суддю, який розглядає кримінальну справу. Також у практиці Андрія Чехонадського були випадки, коли відмову прокурора підтверджувати відкриття матеріалів було зафіксовано на відео.

У той же час спірним залишається питання: чи зобов’язаний захисник відкривати зібрані матеріали, якщо не було запиту прокурора про відкриття таких матеріалів. Сторона захисту зобов’язана надати доступ до матеріалів, якщо хоче їх використовувати як допустимі докази в суді. За фактом, якщо матеріали не відкриті стороні обвинувачення, то це означає, що вони є неприпустимими.

Проблематичним також є питання, що робити з матеріалами, які не розсекречено до завершення досудового розслідування, та сторона захисту з ними не ознайомлена. З цього приводу в січні 2019 року висловилася Велика Палата Верховного Суду, зазначивши, що засекречені матеріали необхідно відкривати стороні захисту до направлення обвинувального акта до суду. Незважаючи на те, що органи прокуратури говорили, що вони не встигли зняти секретність з таких матеріалів, Велика Палата ВС підкреслила, що процесуальний керівник зобов’язаний завчасно відкрити матеріали до завершення досудового розслідування і заздалегідь перейматися питанням їх розсекречення.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик