Віктор Дума: внесення змін до апеляційної скарги щодо погіршення становища обвинуваченого за межами строків на апеляційне оскарження не допускається

Про вимоги до апеляційної скарги на вирок суду та про що не варто забувати захисникові розповів слухачам Legal High School Віктор Дума, адвокат Asters. Він навів слухачам крилату фразу американського сатирика Фінлі Пітера Данна, який влучно зазначив, що апеляція — це прохання до одного суду виявити неповагу до іншого суду.

Віктор Дума нагадав про вимоги до апеляційної скарги, викладені у статті 396 Кримінального процесуального кодексу України. Зокрема, в апеляційній сказі зазначається найменування апеляційного суду, контактні дані скаржника, дані про оскаржуване судове рішення, вимоги особи скаржника та їх обґрунтування, клопотання про дослідження доказів, перелік додатків.

Лектор підкреслив необхідність ретельної підготовки тексту скарги, оскільки неналежно підготовлена скарга може залишитися без руху. За його словами, в апеляційній скарзі додатково зазначається прохання апелянта розглядати скаргу без його участі; причини подання нових доказів або обставини, які суд першої інстанції не досліджував.

Віктор Дума наголосив, що до початку апеляційного розгляду скаржник має право змінити або доповнити апеляцію, при цьому внесення змін до апеляційної скарги щодо погіршення становища обвинуваченого за межами строків на апеляційне оскарження не допускається.

Він описав алгоритм прийняття апеляційної скарги судом, вказав на строки подачі документів та їх проходження, а також навів підстави для відмови у відкритті провадження (не підлягає оскарженню; рішення оскаржене з підстав, з яких воно не може бути оскаржене згідно зі статтею 394 КПК України) чи повернення апеляції (недоліки не усунуто; особа не мала права її подавати; не до того суду подано; пропущено строк і немає клопотання про поновлення).

Спікер навів приклади судової практики у справах, в яких апеляційну скаргу залишено без руху чи повернуто скаржникові, та вказав на аргументацію суду, яка стала причиною такого рішення. Також він навів приклади рішень Верховного Суду, який скасовував ухвали про повернення апеляційних скарг, та наголосив на аргументах сторони захисту, що сприяли такому рішенню.

Насамкінець Віктор Дума окреслив слухачам Legal High School основні прорахунки, які призводять до залишення апеляційної скарги без руху. Зокрема, йдеться про відсутність конкретного прохання чи некоректне формулювання прохання в апеляційній скарзі, а також не зазначено підстави для закриття провадження зі статті 284 КПК України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик