Віруси, спам і фішинг використовуються з метою викрадення або знищення даних користувачів — Дмитро Дубцов, адвокат Asters, лектор LHS

Якщо ще п’ять років тому норми Кримінального кодексу (КК) України стосовно злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж або мереж електрозв’язку практично не використовувалися, то зараз вони набувають дедалі більшого поширення. На цьому акцентував увагу адвокат Asters Дмитро Дубцов, виступаючи з лекцією на тему «Віруси, спам і фішингові повідомлення як знаряддя злочину. Питання на стадії відкриття провадження» у ході блоку «Цифрові» злочини» Школи кримінальної практики Legal High School.

Комп’ютерний вірус лектор визначив як комп’ютерну програму або її приховану частину, яка спрямована на виконання певного завдання: знищення, пошкодження, викрадення даних або втручання в роботу комп’ютерів з іншою метою. Спам — це масова розсилка кореспонденції рекламного чи іншого характеру людям, установам, організаціям, які не виявляли бажання її отримувати. Фішинг — один із різновидів кібершахрайства, при якому зловмисник за безпосередньої участі довірливого користувача отримує доступ до його персональних або конфіденційних даних.

За словами лектора, скачок цифрових злочинів спостерігався у 2017 році. Специфіка вірусів, спаму і фішингових повідомлень полягає в такому: спеціальні знання і технічні засоби для їх виявлення; не залишають типової слідової інформації; маскуються під нешкідливі програмні засоби або листи, здатні до самовідтворення і самостійного розповсюдження; можуть модифікуватися і змінюватися в процесі існування, самостійно знищувати сліди свого існування; як правило, використовуються шляхом віддаленого доступу; можуть здійснювати свою діяльність приховано; зараження здебільшого відбувається завдяки діям самого користувача. Цілі, переслідувані зловмисниками, використовуючи такі знаряддя злочину: викрадення або знищення даних користувачів, блокування даних з певною метою, віддалений доступ і керування комп’ютером, заволодіння коштами, порушення нормальної роботи підприємств, установ, організацій.

Спікер зазначив, що вірус як знаряддя вчинення злочину може фігурувати у статтях 361, 114, 157, 185, 189, 190, 194 КК України, а також інших складах злочинів. Говорячи про спам як про знаряддя злочину пан Дубцов розповів про зовнішні форми виявлення спаму залежно від напряму впливу: рекламні матеріали, шахрайські листи, спам, спрямований виключно на наступ негативних наслідків, й інші види. Зовнішніми формами виявлення фішингу є: фішингові повідомлення, фішингові сайти (соціальної мережі, банку, інтернет-обмінника, купівлі товару), spear phishing (цільовий фішинг — ця форма найнебезпечніша). Фішинг як знаряддя вчинення злочину може фігурувати у статтях 361, 185, 190, 200 КК України. Пан Дубцов навів перелік найпопулярніших статей.

На завершення лекції адвокат Asters Дмитро Дубцов зупинився на питанні відкриття кримінального провадження. У цьому контексті необхідно виділити кілька проблем: ідентифікація злочинного впливу, джерела злочинного впливу і заподіяної шкоди, підтвердження наявності складу кримінального правопорушення і реєстрація провадження.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик