Вітчизняні та зарубіжні особливості антимонопольного законодавства у рамках LHS GR Meeting

У Legal High School стартував новий напрям факультативних занять у вигляді зустрічі з представниками державного сектора з найбільш актуальних юридичних питань. Сьогоднішню зустріч було присвячено темі «Недобросовісна конкуренція: підходи Антимонопольного комітету України (АМКУ) та Федеральної торгової комісії США».

Сергій Цівкач, голова правління Фонду розвитку конкуренції, представив учасників заходу, серед яких були голова Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Олексій Хмельницький та його заступник Людмила Шурховецька. Також в обговоренні взяли участь голова експертної ради Фонду розвитку конкуренції Олександр Мельниченко, головний спеціаліст відділення недобросовісної конкуренції Київського обласного територіального відділення АМКУ Микита Кузьміних та антимонопольний радник Федеральної торгової комісії США Чартер Джаніс.

На початку зустрічі спікери представили правозастосовчу діяльність Київського обласного територіального відділення АМКУ щодо виявлення та припинення недобросовісної конкуренції. Пан Хмельницький відзначив, що діяльність і рішення органу фактично стали прикладом для використання їх іншими відділеннями в своїй практиці. Кількість заяв і звернень за видами порушень законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, які отримало київське відділення протягом 2017—2018 років, стосувалися здебільшого порушень, пов’язаних із введенням в оману (стаття 165-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» (Закон), а також неправомірного використання позначень (стаття 4 Закону).

Пані Шурховецька розповіла про кілька кейсів за вказаними статтями. «Ми здійснювали дослідження ринку реалізації червоної ікри. На упаковках продукції зазначена інформація, що має нібито вказувати на країну її походження, проте сировина, з якої виготовлено продукт, завозитися з інших країн. Також майже на всіх упаковках чіпсів містяться зображення продуктів (наприклад, сир, перець або краби), що змушують споживачів допускати, що в упаковці — саме зазначена продукція. Тому ми даємо рекомендації виробникам уточнювати інформацію про те, що продукт містить лише смакові ефекти того чи іншого компонента», — наголосила спікер.

Микита Кузьміних розповів також про кейс, предметом спору в якому було неправомірне використання комерційної таємниці (стаття 19 Закону). ТОВ «Ергон-Електрик» неправомірно використовувало комерційну таємницю ТОВ «ТВК Вектор-ВС». Відповідач у справі отримав повний перелік клієнтів компанії, постачальників і цін, у зв’язку з чим від позивача відмовилися контрагенти, а також компанія зазнала матеріальних збитків. Тому спікер порадив належним чином оформлювати документацію, яка містить комерційну таємницю.

Практику Федеральної торгової комісії США у сфері припинення недобросовісної конкуренції представила пані Джаніс: «Наші антимонопольні органи найчастіше притягають до відповідальності за спроби обману споживачів. Адже важливо, щоб реклама не була шахрайською. Вона може бути зіставною, бо у споживача є вибір серед кількох варіантів, але це не означає, що порівняння має будуватися на підставі неправдивих відомостей про продукт конкурента».

Спікер також розповіла, що в деяких штатах Америки азартні ігри дозволені, і часто реклама про них поширюється і на ту територію, де вони заборонені. Що стосується реклами алкогольної продукції, то заборонено демонстрацію людей «під градусом», а також трансляцію подібної реклами аудиторії, в якій повнолітніх осіб менш ніж 70%.

На завершення зустрічі пан Мельниченко дав експертну оцінку питанням застосування Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» та розповів про родоначальника конкурентного законодавства, яким є Німеччина. Адже у 1909 році було прийнято перший у світі спеціальний закон про боротьбу з недобросовісною конкуренцією. Спікер розповів, що модель побудови системи органів захисту конкуренції підприємців у Німеччині в особі відповідного центру могла б підійти і для України, але урядом вона не була схвалена як така, що підходить для нашої країни.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик