Вплив деофшоризації на структурування бізнесу — у центрі уваги слухачів LHS

Партнер податково-юридичного департаменту Deloitte в Україні Наталія Ульянова та старший менеджер департаменту комплексних трансформацій бізнесу Deloitte в Україні Катерина Грабовик звернули увагу слухачів Legal High School на те, що в останні кілька років у сфері деофшоризації відбулися події, що кардинально змінили порядок функціонування бізнесу в Україні та світі. Приєднання нашої країни до плану дій BEPS, прийняття Євросоюзом директив щодо боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, припис про розкриття кінцевого бенефіціара бізнесу і, особливо, обмін інформацією між країнами — суттєво обмежили можливості використання низькоподаткових юрисдикцій.

Деофшоризація в Україні почалася в 2016 році з указу Президента про заходи BEPS. 1 січня 2017 року країна приєдналася до плану BEPS, а продовжився процес у травні, коли в парламенті було зареєстровано законопроект про контрольовані іноземні компанії. Наприкінці того ж року було прийнято дорожню карту щодо впровадження міжнародного стандарту обміну даними CRS (реальний обмін даними у цій системі почнеться ймовірно у 2020 році).

Світ, що змінюється, висуває бізнесу нові вимоги, виконати які, на думку лекторів, можна за допомогою правильної структури бізнесу.

Доповідачі підкреслили, що структурування буває вертикальне (в основі якого лежить іноземний холдинг, що забезпечує більш ефективне управління, а також безпечне володіння активами). Наявність у структурі європейського холдингу дасть змогу створити відповідний репутаційний ефект, тим більше що в іноземних юрисдикціях немає рейдерської практики.

Структурування буває і горизонтальне (реалізується шляхом створення юридичних осіб залежно від типу активу (нерухомість, інтелектуальна власність, техніка тощо). Лектори вважають, що така структура дає змогу масштабувати бізнес, розосередити активи, скористатися перевагами податкового режиму тієї чи іншої юрисдикції.

Спікери навели приклади класичної холдингової структури бізнесу, підкресливши, що сьогодні в офшорних зонах відбувається зниження рівня конфіденційності. Юрисдикції переглядають своє законодавство і намагаються продемонструвати свою відповідність міжнародним стандартам (перебувають під пильним контролем FATF та OECD). Наприклад, Великобританія зобов’язала свої заморські та коронні території відкрити реєстри бенефіціарних власників до грудня 2020 року, а також перепідписала DTT зі своїми коронними територіями (Джерсі, Гернсі, Мен) і тим самим привела їх у відповідність до стандартів BEPS.

Інші офшорні юрисдикції також впроваджують децентралізовані реєстри бенефіціарних власників (додатково ведуться реєстри акціонерів і директорів).

Лектори проілюстрували свої тези прикладами судової практики у сфері міжнародного оподаткування, що стосуються українських компаній, проаналізували ризики класичного структурування компаній і дали поради щодо зміни такої структури.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик