Закон про корупцію за кордоном (FCPA) застосовується в усьому світі до компаній і фізичних осіб, пов’язаних із США, — Ірина Мусійчук

У ході лекції начальника юридичного відділу ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» Ірини Мусійчук слухачі Lеgal High School дізналися про особливості антикорупційного законодавства США.

Здавалося б, де Україна і де США — навіщо нашим юристам знання про їхнє антикорупційне законодавство? Однак не все так просто — федеральний закон США про корупцію за кордоном (FCPA) має екстериторіальну дію, тобто його юрисдикція поширюється за межі території США. Закон застосовується в усьому світі до компаній і фізичних осіб, пов’язаних із США.

Ірина Мусійчук проілюструвала слухачам Lеgal High School результати роботи цього закону в цифрах. За її словами, у 2016 році 27 компаній сплатили штраф за порушення правил комплаєнсу в сумі 2,48 млрд дол. США, а в 2017 році 11 компаній за ті ж порушення були оштрафовані на 1,94 млрд дол.

Лектор підкреслила, що FCPA визначає антикорупційні обмеження і стандарти бухгалтерського обліку, причому антикорупційні обмеження застосовуються до всіх компаній, що підпадають під дію закону США, а стандарти бухгалтерського обліку застосовується до всіх компаній, чиї цінні папери котируються на території США.

Хто може бути притягнутий до відповідальності згідно із законом про корупцію за кордоном? У першу чергу це компанія, яка випустила цінні папери, зареєстровані на території США, або компанія, яка зобов’язана надавати регулярні звіти до Комісії з цінних паперів і бірж (SEC). Також сюди відноситься будь-яка посадова особа, директор, співробітник, агент або будь-який акціонер, який діє від імені такої компанії. Крім того, закон застосовується і до іноземних філій, дочірніх та спільних підприємств.

В яких випадках застосовуються положення FCPA про відповідальність? Перш за все за корупційні прояви — достатньо того, щоб у особи, яка вчинила або погодила платіж, був корупційний умисел, а платіж спонукав одержувача зловживати службовим становищем для неправомірного отримання вигоди як для платника, так і для будь-якої іншої особи. Лектор підкреслила, що достатньо пропозиції про підкуп — закон забороняє не тільки виплату, а й пропозицію або обіцянку виплатити грошові кошти чи передати будь-які цінності. Треба також відзначити, що немає мінімальної суми в доларах — навіть незначні суми хабара заборонені.

Хабарем будуть вважатися як готівкові, так і безготівкові кошти, подарунки, знижки, компенсації особистих витрат, транспортних витрат, відпочинку, квитки на концерти або інші розважальні заходи, медичні послуги, кредити, працевлаштування третіх осіб тощо. «Навіть благодійні внески вважаються хабарем, якщо здійснюються з неналежною метою», — підкреслила Ірина Мусійчук.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик