Засудження за тяжкі чи особливо тяжкі злочини у заочному провадженні може суттєво порушувати права людини — Олександр Шадрін

Тактика захисту клієнта, щодо якого можливе здійснення заочного провадження, стала темою лекції партнера АО Barristers Олександра Шадріна.

Спікер зосередив увагу присутніх на невідповідності умов заочного судочинства положенням Декларації прав і свобод людини, які у майбутньому можуть стати підставою для звернення до Європейського суду з прав людини. Зокрема, у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод наголошується, що кожен обвинувачений повинен мати право захищатися особисто чи за допомогою адвоката.

При цьому адвокат повинен мати право спілкуватися з підзахисним та погоджувати з ним лінію захисту, інакше виникають сумніви в його можливості здійснювати захист. Так само і обвинуваченому гарантується право на захист та спілкування із захисником. Яким чином можна дотриматися цих вимог при заочному провадженні — не відомо.

Так само під час заочного судочинства виникають проблеми і в проведенні експертиз, приміром, як можна порівняти голос обвинуваченого у ході заочного провадження.

Крім того, в Україні непоодинокі випадки, коли обвинуваченому неможливо повідомити про судове провадження стосовно нього і він дізнається про своє заочне засудження із засобів масової інформації. Проблема своєчасного сповіщення обвинуваченого полягає ще й у тому, що на деяких територіях немає поштового сполучення чи мережі інтернет.

Лектор наголосив на необхідності отримання відомостей щодо свідомої відмови підозрюваних у кримінальних правопорушеннях від участі у кримінальних провадженнях для можливості здійснення заочного провадження. Була також висвітлена остання практика щодо дотримання Конвенції при здійсненні масових перехоплень трафіків телекомунікаційних засобів.

Під час лекції Олександр Шадрін проаналізував світову практику заочного судочинства та ЄСПЛ і наголосив, що засудження за тяжкі чи особливо тяжкі злочини у заочному провадженні може суттєво порушувати права людини.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик