Завдання адвоката при допиті — відстоювати інтереси клієнта, а не намагатися сподобатися процесуальним опонентам — Андрій Чехонадський

Важливі аспекти проведення допиту, актуальні і при дистанційному розгляді справ, розкрив адвокат Андрій Чехонадський слухачам Спільного курсу підвищення кваліфікації адвоката Legal High School.

Випадків, в яких допит можливо проводити дистанційно, може бути багато, але на практиці вони зустрічаються нечасто, адже, як правило, саме безпосередній контакт використовується слідством для застосування психологічних прийомів до свідка.

Перше питання, яким лектор порадив перейнятися адвокатам: чи треба їх клієнту йти на допит? Якщо запрошення було отримане шляхом вкидання повістки в поштову скриньку, то це показує низьку зацікавленість слідства в такому допиті, а отже, і бути на ньому необов’язково. Однак бувають випадки, коли все-таки не варто ігнорувати запрошення. Для цього слід співставити, які наслідки можуть бути для особи у разі неявки. Якщо виклик на допит поданий у належному порядку, не прибути на нього можна тільки з поважних причин, про які бажано повідомити заздалегідь.

Однак явка на допит не означає, що треба розповідати все, що клієнт знає, відповідаючи на кожне запитання слідчого. Перш за все, Андрій Чехонадський звернув увагу на те, що часто в режимі допиту збираються анкетні дані. Але їх збір нічим не передбачений, тому всі питання, які не стосуються «встановлення особи», можна ігнорувати. Наприклад, адреса реєстрації та проживання, телефони, родинні зв’язки, наявність власності тощо. Особистість же встановлюється за паспортом або іншим документом, передбаченим законом. Утім, на думку спікера, передавати паспорт не тільки необов’язково, але й небажано. Тому якщо в особи є інший документ, за яким може бути встановлено особу, наприклад водійське посвідчення, краще пред’явити його. У паспорті-книжечці громадянина України міститься багато інформації, яка не стосується кримінальної справи, але може бути використана слідством для маніпуляцій і тиску на свідка. Відомості про місце роботи, посаду, оклад, посадові обов’язки — також краще не повідомляти, тільки якщо це не має прямого зв’язку з кримінальним провадженням.

Андрій Чехонадський пропонує починати спілкування не з встановлення особи, а з встановлення посадової особи і всіх присутніх у приміщенні, де проводиться допит. За КПК України допит можуть вести тільки слідчі, а присутні повинні бути зазначені в протоколі. Якщо допит має намір провести оперативний співробітник, у свідка є право відмовитися від допиту або, якщо це тактично не вигідно, вимагати зазначення в протоколі даних оперативного співробітника. Також слід вимагати внести дані всіх присутніх або ж попросити їх залишити приміщення.

Лектор акцентував увагу слухачів на тому, що чинний КПК України не вимагає підписання кожної сторінки допиту, на відміну від КПК 1960 року, а як потім підтверджувати достовірність даних на непідписаних сторінках — це вже завдання для слідства. Утім, і підписувати все підряд необов’язково — слідству не повинно бути комфортно працювати з клієнтом. І вже точно, на думку Андрія Чехонадського, не варто намагатися сподобатися слідству. Лектор навів уривки з неофіційного інструктажу для працівників НАБУ, викладеного в соціальній мережі, за алгоритмом дій при затриманні, що продемонстрували, які є прийоми для маніпуляцій (від тверджень, що і так слідством усе записано і наперед відомо до залякувань провести ніч у СІЗО), що підтверджують, що слідство, незважаючи на м’які тональності, дружбу водити не має наміру.

«У нас сильний суперник — тому додавати йому козирів спробами вислужитися в надії, що він буде прихильний до клієнта, не потрібно», — зазначив спікер.

У цілому, як резюмував пан Чехонадський, немає єдино правильного алгоритму поведінки в кримінальному процесі та при роботі з правоохоронними органами. Кожна справа і ситуація вимагають різних підходів. І саме завдання адвоката в тому, щоб, знаючи варіанти правомірних дій, забезпечити максимальний комфорт клієнта і підготувати якомога більше можливостей для визнання доказів обвинувачення недійсними.

Щодо допитів, за загального скептичного настрою, лектор зазначив, що в податкових справах раціонально приходити на допити і давати показання. Потім платник податків зможе використовувати цей офіційний документ в адміністративному суді для доведення товарності або підтвердження фактів здійснення господарських операцій.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик