Згідно з інформацією Енергоспівтовариства, рівень імплементації Третього енергопакета по ринку електричної енергії становить лише 48% — Марина Грицишина

Спецкурс адвокатів для АО «Перший радник» про особливості ринку електроенергії в Україні відкрила лекцією про нові моделі енергоринку Марина Грицишина, радник практики енергетики Sayenko Kharenko.

Вона підкреслила, що країни ЄС до створення загального енергетичного ринку підштовхнули економічні причини, і сьогодні єдиний ринок дозволяє їм економити до одного мільярда євро на рік. Лектор розповіла про етапи лібералізації енергетичного ринку ЄС, починаючи з першого енергопакета 1996 року, який створив єдині правила для всіх, і до четвертого енергопакета 2019 року, який забезпечує чисту енергію для всіх європейців. При цьому вона зазначила, що Україна зараз перебуває на етапі третього енергопакета, імплементувати який ми взяли на себе зобов’язання десять років тому, підписавши протокол про приєднання в Енергоспівтовариства. На жаль, за десять років рівень імплементації ринку електричної енергії становить лише 48% згідно з даними Енергоспівтовариства.

Щоб приєднатися до третього енергопакета, всі країни ЄС, і Україна в тому числі, повинні здійснити ряд реформ в енергетичній галузі, спрямованих на перехід від монополії до вільного ринку, зокрема відокремити енергопостачальників та енерговиробників від оператора системи передачі, організувати оптовий і роздрібний ринки електроенергії, створити незалежний регулятор ринку, приватизувати генерацію і створити умови для входження на ринок приватних гравців.

Марина Грицишина розповіла про особливості ринку електричної енергії, пов’язані з обмеженою можливістю її зберігання, що викликає необхідність чіткого прогнозування її виробництва і споживання. При цьому вона описала і проаналізувала з урахуванням вартості модель нового ринку електроенергії, який складається з таких сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок (закупівля резервів), а також після моменту поставки — балансуючий ринок врегулювання небалансів.

При цьому було зазначено, якою нормативною базою регулюється кожен із ринків, хто є його організатором, а також якими є умови і регламент торгів.

Лектор підкреслила, що учасниками торгів на оптовому ринку можуть бути трейдери, промислові споживачі, які купують електроенергію у великих обсягах, і постачальники, які потім поставляють її споживачам. Придбання електроенергії можливе за двосторонніми договорами безпосередньо з виробником електроенергії, але якщо цим виробником є держпідприємство, то через біржу.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик